Jak czyścić obuwie trekkingowe – pielęgnacja i konserwacja

Skóra nubukowa, welurowa i materiał

Obuwie trekkingowe wykonane ze skóry welurowej i/lub materiału wymaga szczególnej pielęgnacji i zabezpieczenia przed wodą. Aby zachowało wodoodporne właściwości należy je regularnie spryskiwać impregnatem, aby but nie nasiąkał wilgocią.

Producenci zazwyczaj określają jaki typ impregnatu należy wybrać do konkretnych modeli, gdyż nie jest to obojętne jakiego produktu użyjesz. Takie informacje są zazwyczaj umieszczane na pudełku i metce. Zanim zaczniesz impregnację, pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu obuwia i usunięciu kurzu. Należy też pamiętać o tym, że impregnat stosujemy na wysuszone obuwie. Tutaj pojawia się kolejna kwestia, otóż obuwia nie należy suszyć bezpośrednio przy źródle ciepła np. na kaloryferze, przy ognisku. Nadmierne ciepło może doprowadzić do osłabienia, a nawet zniszczenia obuwia (rozpękanie skóry, roztopienie kleju i odpadnięcie podeszwy).

Skóra naturalna licowa

Obuwie wykonane w całości ze skóry uważa się, przynajmniej na początku użytkowania, za wodoodporne w niemalże w 100%. Jednak dla dłuższego cieszenia się jego „dobrą kondycją” dobrze jest wyposażyć się w wosk naturalny, który bardzo dobrze nadaje się do impregnacji nawet wysoko jakościowej skóry. Tak jak w przypadku butów wykonanych z materiału czy skóry welurowej, konieczne jest staranne wyczyszczenie i wysuszenie butów (pamiętając o unikaniu suszenia w samym źródle ciepła). Przechodząc już do samej impregnacji, wosk należy nanosić cienką warstwą, równomiernie na całą powierzchnię buta, łącznie ze szwami przez, które przenikanie wody jest największe. Zbyt duża ilość środka impregnującego może zaszkodzić właściwościom wentylującym stopę, dlatego po wchłonięciu wosku w skórę należy usunąć jego nadmiar, a następnie wypolerować (np. za pomocą miękkiej włosianej szczotki). Do impregnacji najlepiej wybierać sprawdzony, dobry jakościowo wosk.

Czyszczenie i pielęgnacja obuwia

Przed czyszczeniem butów, należy pamiętać o wyciągnięciu wkładek  i sznurówek. Mocne zabrudzenia możemy usunąć przy użyciu letniej wody i szczotki z miękkim włosiem. W przypadku lekkich zanieczyszczeń dobrze sprawdzi się wilgotna gąbka. Przy czyszczeniu skóry licowej ważnym jest, aby nie używać ostrych materiałów, które mogłyby uszkodzić jej powierzchnię. Do pielęgnacji butów welurowych oraz nubukowych możemy zakupić specjalną gumową szczoteczkę, która działa jak gumka do ścierania. Dzięki jej specjalnej budowie możemy usunąć zabrudzenia z najbardziej niedostępnych, trudnych do wyczyszczenia miejsc. Na końcu, kiedy nasze obuwie jest już czyste, należy je dobrze wysuszyć, najlepiej w ciepłym, ale dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dla skrócenia czasu suszenia, do wnętrza obuwia można włożyć zwinięte gazety, które dobrze wchłoną wilgoć. Na suche obuwie należy nanieść środek impregnujący zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *