Jak zacząc przygodę z trekkingiem?

dziewczyna na trekkingu

Trekking staje się coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Słowo trek wywodzi się z byłych kolonii brytyjskich w Afryce południowej, gdzie służyło do określenia długich podróży, zazwyczaj na wozach ciągniętych przez muły lub pieszo. Dzisiaj trekking jest powszechną formą rekreacji, idealną dla wszystkich, którzy uwielbiają kontakt z przyrodą i wysiłek fizyczny. Rozpoczynając przygodę z tym sportem, jak w każdym innym przypadku należy zapoznać się nieco z podstawowymi zasadami.

Wyznacz trasę

 Jako początkujący nie ma sensu rzucać się od razu na głęboką wodę. Najlepiej miarowo zwiększać stopień trudności i przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Istnieją agencję, które zajmują się planowaniem wypraw trekkingowych, jednak jeśli chcemy zrobić to na własną rękę, pierwszym krokiem jest znalezienie terenu odpowiedniego do naszych możliwości. Najlepsze w tym sporcie jest to, że nie potrzeba iść od razu w Alpy. Wystarczy las, ścieżki spacerowe za miastem, albo wyjazd np. do puszczy czy parku narodowego. Zacznijmy powoli, by z kolejnymi podejściami wydłużać dystans. Bywają bowiem trasy całodniowe, a czasem nawet kilkudniowe. Dopasujmy więc drogę do naszych potrzeb. Jeśli zdecydowaliśmy się na długą wyprawę należy popracować nad kondycją – wieczorny jogging czy dłuższe spacery, zdecydowanie ułatwią nam później osiągnięć cel.

Ekwipunek i sprzęt

odzież i ekwipunek trekkingowy

Znając poziom trudności wybranej trasy, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Na podstawowe wyposażenie trekkera składa się: odpowiedni ubiór, w tym najważniejsze – buty, plecak z zapasami wody i jedzenia, w zależności od tego jak długi będzie marsz, oraz dodatkowo mogą to być kijki, które czy nakładki antypoślizgowe na buty, przydatne na bardziej wymagające trasy.

Obuwie

wybór butów trekkingowych

Zatrzymajmy się przy butach. Nie jest to zbyt skomplikowane, łatwo odróżnić buty trekkingowe od innych sportowych modeli, są one dużo masywniejsze, z grubą, antypoślizgową podeszwą i podtrzymują kostkę. Jeśli chodzi o obuwie, musi ono spełniać podstawowe założenia czyli chronić nasze stopy, w trakcie chodzenia po śliskim, skalistym czyli jednym słowem – trudnym terenie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę czy są one nieprzemakalne.

Odzież

trekkingowe szlaki

Pozostałe elementy garderoby trekkera również powinny być wodoodporne oraz zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Świetnie sprawdza się bielizna termoaktywna, która zapewnia odpowiednią wentylację ciała oraz izoluje pot. Ponadto ten rodzaj odzieży zajmuje niewiele miejsca, warto więc zapakować dodatkową koszulkę, nawet jeśli prognoza pogody zapowiada słońce.

Dodatkowo popularną częścią ekwipunku są kijki, które znacznie ułatwiają wspinaczkę w bardziej stromych częściach szlaku. Jednak nie jest to konieczny element.

Rozpoczynając swoją przygodę z trekkingiem, przede wszystkim dbajmy o bezpieczeństwo własne i innych. Planujmy trasę odpowiedzialnie i dostosujmy ekwipunek do naszych potrzeb i stopnia trudności wybranego szlaku. Nie dajmy się zwariować, to co liczy się najbardziej, to czerpanie radości z obcowania z przyrodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *