Różne rodzaje butów turystycznych i ich zastosowanie

Wśród amatorów wypraw turystycznych funkcjonują rozmaite poglądy na temat tego, jakie buty są najbardziej odpowiednie do uprawiania pieszych wędrówek. Tymczasem rozwiązanie jest proste – najlepsze buty turystyczne to te, które są właściwie zastosowane, czyli adekwatne do terenu, charakteru wyprawy i częstotliwości ich używania. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od celu i charakteru wyprawy, pory roku i innych okoliczności, buty są podstawowym elementem wyposażenia turystycznego, a zarazem częścią ubioru, wobec której mamy największe oczekiwania i której jakość i dopasowanie są gwarancją wygody, komfortu, a nawet naszego bezpieczeństwa. Jako przykład w tym względzie mogą służyć popularne adidasy, które absolutnie nie nadają się do chodzenia po górach nie tylko ze względu na niewygodę, ale przede wszystkim z uwagi na ryzyko, gdyż ich podeszwy nie mają dostatecznej przyczepności.

Kwestia optymalnej podeszwy jest szczególnie istotna w przypadku butów przeznaczonych do górskich wędrówek. W tego rodzaju butach podeszwa musi spełniać kilka warunków, aby zdołała zapewnić nie tylko wygodę, ale w pierwszym rzędzie bezpieczeństwo na górskim szlaku. Musi zatem być odpowiedniej grubości i wykonana z materiałów odpornych na ścieranie a jednocześnie gwarantujących dobrą przyczepność. Bieżnik musi być więc głęboki i dobrze wyprofilowany, żeby zapobiegać ślizganiu się buta. Wielu producentów stosuje popularną podeszwę Vibram, z grubej gumy, głęboko żebrowaną. Bardzo ważna jest też sztywność i twardość podeszwy. Obuwie przeznaczone do wędrówek po górach powinno posiadać podeszwę bardziej sztywną i twardą, aby umożliwić chodzenie po najbardziej kamienistym podłożu. Z oczywistych względów nie jest to konieczne w przypadku poruszania się po innego rodzaju terenie.

Generalnie buty turystyczne stosowane na górskich trasach muszą spełniać więcej warunków niż buty przeznaczone na lżejsze wyprawy. Oprócz podeszwy istotną rolę odgrywa wysokość cholewki. Trzeba pamiętać, że w czasie chodzenia po górach nieco inaczej stawiamy stopy niż na równym terenie. Do tego dochodzi jeszcze kamienisty grunt, czasami błoto. Buty z wysoką i sztywną cholewką skuteczniej zabezpieczą kostki przed zwichnięciem i zwiększają poczucie stabilności nogi, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w odniesieniu do początkujących górskich turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *