Jak się ubrać na wycieczkę w góry?

Każdy, kto choć raz wybrał się na górską wyprawę, zdaje sobie sprawę z utrudnień, które może napotkać po drodze. Mowa tu nie tylko o niebezpieczeństwach, ale przede wszystkim zmieniających się jak w kalejdoskopie warunkach pogodowych. Tym bardziej problematyczna staje się więc kwestia – jak się ubrać na wycieczkę w góry, by czuć się wygodnie i komfortowo?

Warstwa po warstwie

Z reguły odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – jako że pogoda tak szybko ulega zmianom, konieczny jest tak zwany ubiór „na cebulkę”. Jednak jeśli wybierasz się w góry po raz pierwszy, jesteś niedoświadczonym wędrowcem, to takie rozwiązanie sprawy może się okazać niewystarczające. Na wycieczkę w góry faktycznie lepiej nałożyć na siebie różne elementy garderoby, by nie zmarznąć na szczycie, ale też móc łatwo rozebrać się, gdy zrobi się za ciepło. Dlatego najlepiej sprawdzają się rozpinane bluzy i okrycia. Przyjrzyjmy się jednak całości z większą dokładnością.

jak się ubrać na wycieczkę w góry - dres

Jak się ubrać na wycieczkę w góry

  1. Stawiaj na wygodne, niekrępujące ruchów kroje ubrań, które umożliwią swobodną wędrówkę. Zdecydowanie warto postawić na luźny t-shirt, sportowe spodnie oraz buty.
  2. Zabierz ze sobą porządną kurtkę przeciwdeszczową, która nie tylko ochroni cię przed opadami, ale także pozwoli skórze oddychać. Idealne będą okrycia ze specjalną membraną i dodatkowymi zabezpieczeniami przed wiatrem. Ważne też, by kurtka posiadała sporą ilość kieszeni, w których możesz schować najpotrzebniejsze rzeczy.jak się ubrać na wycieczkę w góry - dres
  3. Pod kurtkę włóż bluzę, najlepiej polarową, która zapewni ci ocieplenie, gdy staniesz na szczycie. Również w trakcie wędrówki może okazać się, że temperatura spada niewyobrażalnie, a żeby ustrzec się przed wyziębieniem, konieczne będą elementy garderoby, które naprawdę ogrzewają.
  4. Jeśli wybierasz się w góry zimą, zaopatrz się w bieliznę termoaktywną. Bez niej trudno będzie przeżyć chłód i wiatr. Koszulka i legginsy ze specjalnego materiału wystarczą, by ogrzać ciało od środka.
  5. Wygodne spodnie to podstawa wyposażenia górskiego. Nie chcemy przecież, by krępowały nasze ruchy. Nawet najlepiej dopasowane dżinsy nie zapewnią nam takiego komfortu, jaki dają spodnie sportowe – dresy lub legginsy. Zimą warto wybrać te z ociepleniem w środku.
  6. Niezbędne akcesoria? Oczywiście czapka i rękawiczki – nie tylko zimą, ale też latem, bo nawet wtedy temperatura na szczycie może spadać poniżej zera, a przeszywający wiatr w błyskawiczny sposób wywoła zapalenie ucha lub zatok. Nic przyjemnego, dlatego warto zadbać o siebie!
  7. Najistotniejszym elementem górskiego ubrania są jednak buty. Absolutnie niedozwolone są klapki, balerinki czy sneakersy. Góry to teren wymagający i nawet jeżeli nie wybierasz się na Mount Blanc, przydadzą się porządne buty trekkingowe o dużej stabilności i wytrzymałości. Świetnie, jeśli będą wykonane z gore-texu lub innego materiału wodoodpornego, który jednak pozwoli na przewiew w bucie, by nasze stopy nadmiernie się nie spociły.
  8. Co do butów? Oczywiście skarpetki! Nie zapominajmy o tym, by wybierać raczej te dłuższe, które uchronią kostki przed otarciami. Specjalne skarpetki do butów górskich znajdziesz w każdym sklepie z wyposażeniem do trekkingu.
  9. Pozostaje jeszcze kwestia pakowania się. Odpowiedź na nią jest oczywista – w górach najlepiej sprawdza się plecak. Pojemny, pakowny, funkcjonalny i nie zajmuje rąk.
  10. Zmieniająca się pogoda to nie tylko śnieg, deszcz i wiatr, ale też przepiękne momenty w pełnym słońcu. Dlatego do swojego ubioru na wycieczkę w góry dodaj okulary z mocnym filtrem, które ochronią twoje oczy przed oślepieniem. Przydatne szczególnie zimą, gdy światło odbija się od białego śniegu.

Jak się ubrać na wycieczkę w góry - kurtka przejściowa

Jak się ubrać na wycieczkę w góry?

Przede wszystkim funkcjonalnie – każdy zabrany ze sobą element powinien być przydatny, odpowiedni do pogody panującej na danej wysokości oraz wygodny i komfortowy. Dobrze dobrane wyposażenie to gwarancja udanej wycieczki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *