„Szanuj zieleń” to hasło, które doskonale wszyscy znamy, jednak nie wszyscy respektujemy. Nie da się jednak ukryć, że na przestrzeni ostatnich lat środowisko naturalne wiele się wycierpiało na skutek działalności człowieka i związanego z nim chociażby postępującego globalnego ocieplenia. Czy możemy jeszcze zatrzymać tą machinę, a może jedyne co możemy teraz zrobić to tylko spowolnić cały proces?
W dzisiejszym artykule przyglądamy się ochronie środowiska od innej strony niż zazwyczaj, ponieważ na tapet bierzemy ekologiczne podejście do przyrody podczas górskich wycieczek. Czy takowe jest w ogóle możliwe i do jakich zasad się stosować, tak aby wszystkim mieszkańcom naszej planety żyło się dobrze? Zachęcamy do lektury wszystkich wyznawców ekologicznego stylu życia oraz sceptyków.
Natura stwarza nam nieograniczone możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu – wędrowanie po łatwiejszych i trudniejszych górskich szlakach prowadzących przez malowniczo leżące doliny oraz górskie szczyty, z których rozpościerają się piękne panoramy, spacerowanie po lesie, wycieczki rowerowe, jazda na nartach czy snowboardzie. Możliwości jest naprawdę sporo – dlaczego więc tak wiele osób nie okazuje naturze należącego się jej szacunku i żyje w przeświadczeniu, że podejmowane przez nich na co dzień decyzje nie mają większego wpływu na przyrodę?
Ciężko byłoby tutaj udzielić jednej prawidłowej odpowiedzi, niewykluczone jednak, że takie podejście jest efektem lat zaniedbań w zakresie nauki ekologii opierającej się na zbiorze zasad, które mają na celu poprawę stanu otaczającego nas środowiska naturalnego i zachowanie go w jak najlepszej formie nie tylko dla siebie, ale także dla przyszłych pokoleń. Na szczęście na naukę podobno nigdy nie jest za późno, dlatego też dziś przygotowaliśmy zestaw kilku cennych wskazówek, do których warto się stosować wyruszając na górskie wędrówki.
W zgodzie z naturą: 4 najważniejsze zasady ekoturystyki jakich warto przestrzegać wybierając się w góry
Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii czym w ogóle jest „ekoturystyka”? Za tym pojęciem kryje się turystyka ekologiczna, a więc najprościej mówiąc podróżowanie w taki sposób, aby wywierać jak najmniejszy wpływ na otoczenie przyrodnicze do jakiego się wybieramy. W ekoturystyce szczególny nacisk kładzie się więc na świadomość oraz wiedzę odnośnie zasad obowiązujących w danych obszarach, odpowiedzialność własną polegającą na pozostawianiu w miejsc w dokładnie takiej formie, w jakiej je zastaliśmy, a także dostosowanie wielkości ruchu turystycznego w zależności od przepustowości danych miejsc (co jest szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku „cudów natury”).
Zasady ekologicznego podejścia do przyrody w czasie wycieczek górskich są niejako związane z turystyką ekologiczną, o czym sam zaraz się przekonasz. Jak zachowywać się na szlakach? Poniżej prezentujemy wskazówki, które warto jest sobie wziąć do serca.
Szanuj dziką przyrodę
Dlaczego zaczęliśmy właśnie od tego punktu? Ponieważ nieustannie trafiające do sieci zdjęcia oraz filmy chociażby z przypadkowego spotkania niedźwiedzi, jeleni czy saren na drodze do Morskiego Oka (czy innym, równie popularnym szlaku w Tatrach) są najlepszym dowodem na to, że wiele osób kompletnie nie wie jak zachowywać się w takiej sytuacji. W walce o najlepsze ujęcie, którym następnie z dumą będzie można się wszystkim pochwalić zapominamy o tym, że to zwierzęta są „u siebie”, a nie na odwrót. Jeśli więc dzikie zwierzę stanie na Twojej drodze to po pierwsze zachowaj spokój, a po drugie nie hałasuj – poprzez Twoje nieprawidłowe zachowanie zwierzę może nawet na zawsze opuścić swoje siedlisko, a to najgorszy scenariusz z możliwych…
Zabieraj ze sobą śmieci
Sprawa niby prosta i oczywista, ale wśród wielu turystów wciąż niezrozumiała – o czym świadczą chociażby stosy butelek porozrzucanych na popularnych szlakach górskich. Dzikie zwierzęta mogą zaplątać się w reklamówki bądź zrobić sobie krzywdę puszkami, butelkami czy innymi śmieciami wykonanymi ze sztucznych tworzyw, dlatego zawsze należy zabierać ze sobą wszystkie śmieci, a jeśli masz na to ochotę, to możesz również zebrać odpadki zauważone na trasie. Natura z pewnością będzie Ci wdzięczna!
Korzystaj z wielorazowych produktów
Czy wiesz, że to z czego pijesz wodę również ma wpływ na środowisko? To nie żart, a 100% prawda! Jeżeli chcesz żyć w duchu eko i zrobić coś dobrego dla środowiska naturalnego, to czym prędzej zrezygnuj z korzystania z plastikowych butelek, siatek etc. i zastąp je wielorazowymi butelkami/bidonami, płóciennymi torbami oraz innymi akcesoriami, które będą Ci służyć przez długie lata.
Nie zbaczaj ze szlaków i wspinaj się mądrze
Jeżeli jak dotąd nie zastanawiałeś się nad tym kto zamieszkuje w lub na skałach, które pokonujesz na szlakach turystycznych, to najwyższa pora to zmienić. Choć może na pierwszy rzut oka wydają się one być mało atrakcyjnym lokum, to w rzeczywistości są one domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt oraz roślin. Nietoperze, jaszczurki, sokoły – to tylko niektórzy mieszkańcy skał, którzy byliby bardzo niezadowoleni gdybyś nie stosował się do zasad dotyczących wspinania się na danym obszarze.