Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Pejzaż górski

W tym sezonie zdecydowałeś się na aktywny wypoczynek i obrałeś kierunek na polskie lub też zagraniczne góry? Jesteśmy przekonani, że całkowicie skradną Twoje serce i z wytęsknieniem będziesz wyczekiwać momentu, gdy znów będziesz mógł  w nie wrócić. Aby jednak z wyjazdowej wycieczki w góry przywieźć same piękne wspomnienia, już zawczasu powinieneś dowiedzieć się jak zaplanować wyprawę po górskich szlakach.

Dziś podpowiemy Ci nie tylko jak zorganizować wyjazd w góry i gdzie w góry na tydzień pojechać, ale także przedstawimy Ci listę niezbędnych akcesoriów, w które powinien zaopatrzyć się każdy kto wybiera się na wycieczkę w góry.

Planowanie wycieczki w góry – od czego zacząć?

Gromadzenie niezbędnego ekwipunku

Jeżeli do tego jak zaplanować wyjazd w góry podchodzisz poważnie (a wierzymy, że tak właśnie jest) i ostatnią rzeczą jaką chciałbyś przywieźć w pamiątce jest np. bolesna kontuzja, to już na etapie przygotowań do wyjazdu powinieneś zadbać o niezbędny ekwipunek. Mowa tutaj nie tylko o solidnych butach trekkingowych pokrytych wodoodporną membraną zapewniającą komfort nawet podczas istnej ulewy stulecia, ale też kurtce przeciwdeszczowej (polecamy te składające się do rozmiaru mieszczącego się w kieszeni), odpowiednio wyprofilowanym plecaku, a także odzieży turystycznej, która na szlaku sprawdzi się znacznie lepiej niż jeansy i bawełniany T-shirt chłonący pojawiający się na skórze pot niczym gąbka.

Wybór konkretnego miejsca

Zastanawiasz się gdzie w góry na weekend pojechać? Co człowiek, to opinia i szukając propozycji np. w Internecie z pewnością będziesz mógł przebierać w rozmaitych propozycjach (co ciekawe, często także kompletnie ze sobą sprzecznych).

Czy sugerowanie się tymi możliwościami jest dobrym pomysłem? Poniekąd tak, jednakże planując wycieczkę w góry (zwłaszcza tą pierwszą) powinieneś przede wszystkim pamiętać o doskonale wszystkim znanej, starej zasadzie, aby „mierzyć siły na zamiary”. W przeciwnym razie przemierzanie zbyt ambitnych górskich szklaków może okazać się dla Ciebie nie tylko wyzwaniem fizycznym i kondycyjnym, ale również psychicznym. Na szczęście możliwości tras w górach jest tak dużo, że planowanie wycieczki nie powinno sprawić problemom zarówno początkującym, jak i tym najbardziej zaawansowanym, którzy np. marzą o przejściu całej Orlej Perci.

Sprawdzenie prognozy pogody

Oczywiście rozmyślając nad tym gdzie w góry na tydzień się wybrać warto mieć na względzie także warunki pogodowe panujące w miejscu, które prawdopodobnie obierzesz za cel swojej wyprawy. Pragniemy jednak Cię uczulić, że jednokrotne sprawdzenie prognozy pogody nie jest wystarczające – sytuacja może bowiem dość dynamicznie ulec zmianie, a Ty będziesz musiał dopasować się do zastanej na szlaku sytuacji czy tego chcesz, czy nie.

Przeprowadzenie rozpoznania terenu

Przypadki (i wypadki) chodzą po ludziach, dlatego jeszcze przed postawieniem pierwszych kroków na konkretnym szlaku poświęć chwilę na przeprowadzenie swoistej wizji lokalnej, dzięki której nie tylko będziesz mieć świadomość, gdzie na Twojej trasie znajdują się schroniska, ale też do jakich miejsc trafisz skracając trasę, wówczas gdy z różnych przyczyn zajdzie akurat taka potrzeba.

Wycieczka w góry – czego nie może zabraknąć w Twoim plecaku?

Każdy początkujący amator pieszych, górskich wycieczek musi pamiętać o tym, że nawet plany opracowane co do minuty mogą nagle ulec zmianie jako, że pogoda w górach potrafi być bardzo nieprzewidywalna.

Fakt, że wchodzimy na szlak w pełnym słońcu i niemal czujemy pogłębiającą się z minuty na minutę opaleniznę bynajmniej nie znaczy, że piękna aura będzie nam towarzyszyła przez całą wyprawę niezależnie od tego gdzie w góry na tydzień się wybierzemy. Im wyżej wejdziemy, tym zupełnie inna może być pogoda, a to może wpłynąć nie tylko na naszą motywację do dalszego kontynuowania wyprawy, ale także bezpieczeństwo.

Mając na względzie różnego rodzaju scenariusze już podczas planowania wycieczki na dany dzień powinniśmy więc skompletować niezbędny zestaw ubrań i akcesoriów, które warto mieć pod ręką w razie potrzeby. W górskim ekwipunku nie powinno zabraknąć m.in.:

  • kurtki przeciwdeszczowej i lekkiej bluzy bądź koszuli flanelowej;
  • mapy;
  • latarki;
  • powerbanka, który pomoże odratować rozładowany telefon;
  • apteczki z plastrami i bandażami opatrunkowymi, wodą utlenioną, kocem NCR i przyjmowanymi lekami;
  • czekolady lub batonika dodającego energii;
  • bidonu z wodą;
  • dokumentów, które w razie wypadku pomogą ustalić tożsamość;

Gdy w góry wybieramy się w okresie jesiennym do wspomnianej listy wart dodać czapkę zimową bądź opaskę oraz rękawiczki, które zapewnią optymalny komfort termiczny dłoniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *