Solo trekking – poradnik bezpieczeństwa dla samotnych wędrowców

Solo trekking - poradnik bezpieczeństwa dla samotnych wędrowców

Jedni uważają je za istne szaleństwo, inni z kolei twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na poznanie własnej siły oraz pokonanie swoich słabości niżeli solo trekking, podczas którego zdani jesteśmy tylko i wyłącznie na siebie. Choć wśród wielu osób sama wizja samotnego wędrowania czy też podróżowania budzi ogromny niepokój, to amatorów takiej formy spędzanie wolnego czasu jest naprawdę dużo. Wędrówka w pojedynkę niesie ze sobą całą gamę niezapomnianych wrażeń jednak trzeba tutaj szczególnie zadbać o jedną, bardzo ważną kwestię…

Mowa oczywiście o bezpieczeństwie, które podczas wędrówki przez górskie szlaki bez grona kompanów zależy tylko i wyłącznie od osoby podróżującej solo. Jak zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa i zadbać o to, aby wrócić do domu ”w jednym kawałku”? Cenne wskazówki znajdziesz w poniższym poradniku.

Samotny trekking – czy warto ryzykować?

Grupowe wyjazdy czasem nie idą zgodnie z planem – pół biedy jeżeli poszczególnych uczestników wycieczki różni chociażby tempo pokonywania kolejnych tras – w końcu można podzielić się na grupy, gorzej, gdy każdy ma ochotę robić coś innego i ciężko jest dojść do konsensusu bez konieczności rezygnacji ze swoich wymarzonych wakacji. Jeżeli opisana sytuacja brzmi znajomo i chcesz spróbować czegoś zupełnie nowego lub też Twoi znajomi mają zupełnie inne pasje, a Ty nie masz zamiaru marnować kolejnego urlopu, to być może właśnie solo trekking przypadnie Ci do gustu.

Samotne podróżowanie oraz wędrowanie nie jest w rzeczywistości tak straszne jakby mogło się to wydawać – wyruszając w bliższą lub dalszą podróż w pojedynkę jesteś w stanie nie tylko w pełni się zrelaksować i odpocząć, ale też odkryć wszystkie trasy, które marzyły Ci się już od jakiegoś czasu, przekonać się jak bardzo potrafisz być niezależny oraz samowystarczalny (co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na Twoją samoocenę), a także będziesz mieć szansę zawrzeć zupełnie nowe znajomości. To, że wyruszasz w podróż solo nie znaczy bowiem, że przez cały czas jej trwania będziesz samotny – w końcu zapalonych miłośników trekkingu jest wielu!

Najważniejsze zasady dla podróżujących solo

Nie porywaj się z motyką na słońce

Podróżując solo w końcu możesz przekonać się jakie to uczucie, gdy nikt Cię nie ogranicza, jednakże nie jest to równoznaczne z faktem, że powinieneś szaleć ponad normę. Podczas solo trekkingu mierzenie swoich sił na zamiary jest praktyką, którą każdy wędrowiec powinien szczególnie sobie wziąć do serca, ponieważ obmyślenie zbyt ambitnych planów niedopasowanych do kondycji fizycznej, panujących akurat warunków atmosferycznych czy też obowiązujących przepisów prawa może mieć nawet bardzo tragiczne skutki…

Zachowuj kontakt z „bazą”

Niezależnie od tego czy wybierasz się w swoja pierwszą samodzielną podróż czy będzie to już Twoja któraś z kolei solo wycieczka powinieneś zawsze być w kontakcie z bliskimi i na bieżąco aktualizować wszystkie, przekazywane im informacje. Wyruszając na trekking, nieważne czy będzie to krótka, czy też dłuższa trasa koniecznie poinformuj rodzinę lub zaufanych przyjaciół o tym dokąd się wybierasz, którym szlakiem masz zamiar iść, a także gdzie będziesz się zatrzymywać (jeżeli oczywiście masz w planach nocleg gdzieś na trasie). Dzięki temu będą oni w stanie szybko zareagować w razie potrzeby i tym samym pomóc Ci powrócić do bezpiecznego położenia nawet wówczas, gdy będą dzieliły was setki czy też tysiące kilometrów odległości.

Dobrym pomysłem jest także wstępne opracowanie planu podróży jeszcze przed wyjazdem i przekazanie go rodzinie bądź znajomym, dzięki temu zarówno Ty, jak i oni będziecie czuć się pewniej.

Zawsze miej w zanadrzu plan B

Życie pisze różne scenariusze i czasem zmienia nasze plany w najbardziej niespodziewanych momentach, zwłaszcza wtedy, gdy mierzymy się żywiołami natury oraz przebywamy na łonie przyrody. Nieustannie zmieniająca się pogoda, zamknięte szlaki górskie oraz innego typu ”atrakcje” mogą skutecznie pokrzyżować plany, dlatego też warto jest być gotowym na wszystko i w razie konieczności móc skorzystać z awaryjnego planu.

Wyruszając na trekking rano zaplanuj go tak, aby ewentualna modyfikacja opracowanej trasy nie sprawiła Ci zanadto problemów. Stosując się do takiej praktyki zwiększysz nie tylko swój własny komfort psychiczny oraz bezpieczeństwo, ale również będziesz mógł bez szwanku wyjść z kryzysowej sytuacji.

Na bieżąco monitoruj finanse

Niemniej istotne jest stałe monitorowanie finansów – w końcu podczas trekkingu oraz wyjazdu solo nikt nie poratuje nas gotówką w nagłej potrzebie. Nie tylko z wyprzedzeniem planuj swoje wydatki, ale też zawsze dbaj o to, aby mieć w portfelu choćby kilka złotych, bo choć popularne formy płatności takie jak karta czy telefon dostępne są w wielu miejscach, to może się zdarzyć, że na swojej trasie natrafisz na miejsce, które nie idzie z duchem czasu.

Pamiętaj także o tym, aby nigdy nie trzymać wszystkich swoich środków płatności w jednym miejscu – najlepiej rozdziel kartę oraz bilon i banknoty na poszczególne kieszenie swojego plecaka czy kurtki.

Dobrze się spakuj

Twoje bezpieczeństwo podczas samodzielnych przepraw przez górskie szlaki uzależnione jest także o tego… jak się spakujesz. W Twoim bagażu nie powinno zabraknąć nie tylko zestawu odzieży turystycznej odpowiednio dopasowanej do danej pory roku oraz panujących warunków atmosferycznych, ale również apteczki, latarki, powerbanka, akcesoriów w postaci czapki z daszkiem, okularów przeciwsłonecznych, okularów korekcyjnych i rękawiczek czy też mapy. Nie zapomnij także o suchym prowiancie oraz odpowiednim nawodnieniu.

Nie bój się prosić o pomoc

Nie ma znaczenia czy wybierasz się na samotną wędrówkę po polskich czy zagranicznych szlakach – zawsze w razie napotkanego problemu śmiało poproś o pomoc lub radę osoby, które spotkasz na swojej drodze. Być może wpadną one na rozwiązanie, które w ogóle nie przyszłoby Ci do głowy, a Ty odetchniesz z ulgą zamiast się stresować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *