buty outdoor

Czym różnią się buty outdoor na lato i zimę?

Marzy Ci się komfortowe, solidne i bezpieczne obuwie na górskie wędrówki? Przeczytaj nasz poradnik, aby zrozumieć, że jeśli zamierzasz uprawiać ten rodzaj turystyki przez cały rok, musisz posiadać przynajmniej dwie pary specjalistycznego obuwia – jedną na lato i jedną na zimę. Dlaczego nie można wędrować cały czas w jednych butach? Z nami dowiesz się więcej.

Buty outdoorowe czy trekkingowe?

Różni producenci rozmaicie nazywają i reklamują swoje projekty obuwnicze, a Ty nie wiesz, na co się zdecydować? Zastanawiasz się, czy lepsze będą dla Ciebie buty outdoor czy trekkingowe? Czego nie wybierzesz, i tak nie popełnisz błędu, bo obuwie outdoorowe i trekkingowe to dwie nazwy na ten sam produkt. Czasem używa się w stosunku do nich nieco luźniejszej nazwy, czyli po prostu „trekkingi”. Możesz też spotkać się z terminem „buty turystyczne”. Wszystkie te pojęcia po prostu opisują buty, które przeznaczone są wędrówek po górach.

Outdoor latem

W ciepłe dni nikt nie ma ochoty na noszenie ciężkich, wysokich butów, szczególnie w czasie wymagających, angażujących fizycznie aktywności. O ile planujesz wycieczki tylko po łatwiejszych, niżej położonych terenach, możesz sobie pozwolić na modele niższe, w mniejszym stopniu chroniące kostki przed kontuzjami. Na rynku dostępne są również projekty o wysokości cholewki 3/4, zapewniające kompromis między bezpieczeństwem a wygodą. Do tego latem możesz zrezygnować z wodoodpornej membrany – nawet jeśli złapie Cię deszcz lub zamoczysz nogę w strumieniu, ciepła temperatura szybko wysuszy buty. Poza tym, jeśli zamierzasz wędrować po terenach płaskich, łatwo dostępnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na sandały trekkingowe.

Outdoor zimą

W chłodniejsze miesiące wybór jest oczywisty – buty trekkingowe zimowe muszą posiadać wysoką cholewkę, solidne ocieplenie, wodoodporną membranę i podeszwę wyposażoną w wyraźny, antypoślizgowy bieżnik. Ocieplenie jest oczywiste – nikt nie chce doprowadzić u siebie do odmrożeń, a o te w zimie nie trudno. Wodoodporna membrana przyda się nie tylko wtedy, gdy na szlaku leży śnieg, ale też podczas deszczu, w czasie przepraw przez górskie strumyki, czy w wilgotne, pełne rosy poranki. Bieżnik – wiadomo, skoro nawierzchnia zimą może być mokra, to na pewno jest też śliska. Lepiej unikać kontuzji, które wynikają z poślizgów, szczególnie, że w górach ciężko może być o pomoc!

Liczy się rozmiar

Bez względu na to, czy kupujesz buty trekkingowe na lato, czy na zimę, wybierając odpowiedni dla siebie model pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim zawsze mierz obuwie do wędrówek górskich mając na stopach taki rodzaj skarpet, w jakim zamierzasz się przemieszczać. Po drugie, buty turystyczne należy mierzyć wieczorem, ponieważ wtedy stopa jest nieco większa, zmęczona po całym dniu. Chodzenie po górskich terenach męczy stopy, a ich opuchlizna jest niemal nie do uniknięcia. Po prostu zawsze wybieraj buty turystyczne o większym rozmiarze niż te, które nosisz na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *