Jak dbać o buty zamszowe?

buty zamszowe

Zamszowe buty mają wielu fanów. Wybierają je głównie mężczyźni, wśród których lubianym modelem są półbuty lub zamszowe obuwie za kostkę. Jednak panie także sięgają po ten typ materiału, kiedy szukają butów dla siebie. Coraz częściej pokrywa on damskie czółenka. Zamsz jest elegancki i dodaje butom szyku, ale jest też bardziej od innych materiałów podatny na zniszczenia. W przypadku butów zamszowych każda, nawet najdrobniejsza, plama  czy przybrudzenie wygląda niechlujnie, Właśnie dlatego jeśli decydujemy się na te buty, musimy przykładać większą uwagę do pielęgnacji butów. Jak to robić, aby było skuteczne?

Impregnacja

Niezależnie od tego, jakie buty wybierzesz, zanim postawisz w nich pierwszy krok, powinny zostać poddane impregnacji. Ta zasada w szczególności dotyczy butów zamszowych – w ich przypadku po prostu nie można pominąć tego kroku. Specjalne preparaty impregnujące zamsz (zwykle to łatwe w użyciu produkty w sprayu) wpływają na odporność zamszu na warunki atmosferyczne i chronią przed zabrudzeniami oraz oklapnięciem włosia. Czynność warto powtarzać po każdym wyczyszczeniu butów.

Usuwanie plam

Wszelkie plamy na butach zamszowych usuwamy na sucho! Woda sprawi, że powierzchniowe zabrudzenie wchłonie głębiej w strukturę materiału. Najlepszym sposobem usuwania plam z zamszu jest specjalna gumka. Jeśli plama jest tłusta, sprawa oczywiście bardziej się komplikuje, ale i na takie plamy są sposoby. Najpierw posypujemy ją talkiem, zostawiamy na kilka godzin, a następnie zmiatamy szczotką. Talk wchłania tłuszcz i odświeża materiał.

Szczotkowanie

To podstawowa czynność pielęgnacyjna w przypadku tego rodzaju materiału. Zamsz to skóra, która została w odpowiedni sposób opracowana, aby powstało na niej włosie. Celem pielęgnacji jest więc utrzymanie tego włosia w najlepszym stanie. Szczotka do zamszu powinna być wykonana ze sztywnych włókien, które skutecznie będą rozdzielały sklejone włoski i usuwały zabrudzenia. Często szczotka do zamszu połączona jest z gumką do usuwania plam, więc nie musisz kupować dwóch osobnych produktów do pielęgnacji!

Suszenie

Zamsz źle znosi wodę. Powinniśmy unikać noszenia zamszowych butów w czasie deszczu. Jeśli jednak zdarzy nam się pomoczyć buty, w żadnym razie nie kładźmy ich na kaloryferze! To może nieodwracalnie je zniszczyć! Nie tylko osłabi konstrukcję buta, ale także doprowadzi do odbarwień materiału. Najlepszym sposobem na wysuszenie zamszowych butów jest… włożenie do środka gazet i pozostawienie ich na kilka godzin. Papier wchłonie wodę i przyspieszy proces wysychania.

Renowacja

Twoje buty potrzebują kompleksowego odnowienia? Od czasu do czasu warto zafundować im czyszczenie specjalnym środkiem. Musi być to produkt dedykowany temu rodzajowi materiału. Zamsz łatwo zniszczyć zbyt agresywnym środkiem. Po kilku godzinach od czyszczenia i wyschnięcia preparatu, buty szczotkujemy i oczywiście impregnujemy.

Zamszowe buty potrafią być bardzo wymagające, ale kiedy o nie odpowiednio dbamy, pięknie nam się odpłacają! Sprawmy więc, aby służyły nam lata w jak najlepszym stanie nie szczędząc czasu na odpowiednią dla nich pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *