Ruszamy na górskie szlaki! Jak dobrać odpowiednie obuwie trekkingowe?

wędrowanie w górach

Odpowiednio dobrane buty to podstawa dla wszystkich, którzy kochają turystyczne „wypady”. Ich wybór to bardzo osobista sprawa. Od tego jak obuwie „leży” na stopie zależy komfort podczas pieszych wędrówek, a co za tym idzie, większa odczuwana przyjemność. Jak pewnie dobrze wiecie, buty turystyczne trafiają na zróżnicowany teren i nie jednokrotnie bardzo skrajne warunki atmosferyczne.

 Jednym razem słońce, wysoka temperatura, piach, innym deszcz i błoto, a czasem nawet śnieg czy lód. To wszystko jest nie małą próbą i wyzwaniem dla naszych „towarzyszy” na górskich (czy też innych) szlakach.

Zanim zdecydujecie się na zakup obuwia turystycznego zastanówcie się nad kilkoma pytaniami. Odpowiedzi jakie uzyskacie, będą dużym ułatwieniem przy wyborze obuwia dopasowanego do Waszych preferencji.

To co dobrze wiedzieć przed kupnem obuwia turystycznego

Rodzaj turystyki jaki zamierzasz uprawiać

To nie obojętne gdzie będziesz chodzić w swoim obuwiu. Ponieważ nie ma butów uniwersalnych na wszystkie warunki, zastanów się czy mają Ci towarzyszyć w czasie spacerów po lasach, terenach równinnych, łagodnych wzgórzach czy raczej zabierzesz je na górskie wyprawy. Jeżeli preferujesz górskie wędrówki, zwróć uwagę czy są to góry typu alpejskiego, czy może te jakie znajdziesz w Polsce.

Warunki terenowe w jakich będziesz używać swojego obuwia

Jeżeli zamierzasz wystawiać swoje buty na ciężkie warunki, zdecyduj się na modele wykonane w całości ze skóry lub te posiadające wstawki z materiału o wysokiej wytrzymałości (np. cordura). Obuwie skórzane wykazuje największą odporność na uszkodzenia mechaniczne, duży komfort użytkowania i stosunkowo łatwą pielęgnację. Ponadto, dobrze zaimpregnowane zyskuje właściwości wodoodporne. Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu ryzyka obtarcia skóry stóp, niemalże w zupełności, zwróć uwagę na buty oznaczone jako „Blister Free 100%”.

Pora roku, w której zamierzasz się wybrać na turystyczne szlaki

Tutaj też nie ma „złotego środka”. Jednak zwracając uwagę na to, że zaczynając naszą turystyczną przygodę, najchętniej wybieramy letnią porę, a zimą preferujemy sporadyczne, mniej wymagające wycieczki – możemy wybrać wyższej jakości obuwie letnie. Sprawdzą się tutaj klasyczne buty trekkingowe, ale możesz kupić również buty typu górskiego.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, czy obuwie ma membranę – czyli cienką poliuretanową warstwę, posiadającą liczne mikrokanaliki. Ich zadaniem jest odprowadzanie pary wodnej wytwarzanej przez skórę i jednoczesna ochrona przed przemakaniem. Buty posiadające membranę są przeznaczone na wyprawy w okresie wiosennym, jesiennym oraz zimowym kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest wyższe. Obuwie bez membrany w większym stopniu umożliwiają oddychanie stopy i lepiej sprawdzi się latem. Jest jeszcze inna metoda zabezpieczająca obuwie przed wodą – impregnacja jego powierzchni oraz szwów łączących.

Najbardziej pożądane cechy jakie powinno mieć Twoje obuwie turystyczne

Do najważniejszych cech należą: lekkość, sztywność cholewki, właściwości wodoodporne, rodzaj podeszwy (jedna z najważniejszych cech decydująca o bezpieczeństwie na szlaku), materiał zewnętrzny, trzymanie kostki. Zastanów się, które z wymienionych własności obuwia są najważniejsze z Twojej perspektywy, dzięki czemu doprecyzujesz grupę z jakiej będziesz wybierać buty dopasowane do własnych oczekiwań.

Odpowiedni rozmiar obuwia

Wybór butów na turystyczne szlaki, różni się od kupna obuwia codziennego. Na zakupy najlepiej wybrać się pod koniec dnia, gdy stopy są zmęczone i lekko opuchnięte. Pozwoli to przybliżone określenie objętości stopy po całodziennej wędrówce. Ponad to, do mierzenia powinno się zakładać skarpety jakie zamierzamy do nich nosić lub też, gdy takich nie posiadamy – dwie pary zwykłych.  Dzięki temu, będziemy mogli określić odpowiedni „luz” w bucie, który zapewni nam wygodę użytkowania. Zazwyczaj powinno się wybierać obuwie o pół lub czasami nawet jeden rozmiar większe od tych, które nosimy na co dzień. Dobrze dobrane obuwie nie powinno sprawiać problemu podczas zakładania i ściągania. Zwróć również uwagę, na to czy buty nie obcierają stopy oraz czy kostka nie jest za bardzo usztywniona. Buty muszą być wygodne, dlatego koniecznie musisz je dobrze zmierzyć zanim zdecydujesz się na zakup.

Męskie buty trekkingowe ECCO BIOM TERRAIN

 Buty ECCO BIOM TERRAIN

Męskie buty outdoor TIMBERLAND EK GT SCRAMBLE

 BUTY TIMBERLAND EK GT SCRAMBLE

Męskie buty outdoor TIMBERLAND RANGELEY MID LTR

 Buty TIMBERLAND RANGELEY MID LTR

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *