Timberland ReBOTL – drugie życie plastikowych butelek

Timberland ReBOTL

Zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z plastikową butelką, którą wyrzucisz do kosza? To wydaje się nieprawdopodobne, ale może ona wrócić do Ciebie pod postacią… butów! Wszystko dzięki technologii ReBOTL używanej do produkcji obuwia i ubrań marki Timberland. Czym jednak jest to nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że butelki PET zyskują drugie życie?

Co to jest ReBOTL?

To nazwa materiału, który powstaje z przetworzonych butelek PET. Charakteryzuje się lekkością, wytrzymałością i przepuszczalnością powietrza, dlatego jest idealnym surowcem do produkcji butów czy odzieży outdoorowej. Plastik wykorzystywany do wytworzenia ReBOTL pochodzi nie tylko z wysypisk śmieci – pracownicy firmy Timberland zbierają go także z fabryk oraz oceanów. Zostaje on poddany procesowi recyklingu, czyli jest mielony i przerabiany w nowe włókna RPET (Recyklingowany Politereftalan Etylenu), które następnie zostają zmienione w przędzę. Nowy materiał jest rozsyłany do fabryk, gdzie staje się częścią ubrań oraz butów. Powstaje z niego np. siateczka wykorzystywana do wyściełania wnętrza obuwia, zewnętrzna warstwa kurtki lub sznurówki.

Czy materiał ReBOTL jest bezpieczny?

Być może zastanawiasz się, czy noszenie ubrań i butów zrobionych z przetworzonego plastiku jest bezpieczne dla Twojego zdrowia. Nie ma jednak powodów do zmartwień: ReBOTL został poddany licznym testom, które wykazały, że ryzyko przenikania mikroplastiku do ludzkiego organizmu jest znikome. Możesz więc używać produktów zawierających ten materiał bez obaw!

Buty i ubrania z ReBOTL

W asortymencie marki Timberland znajdziesz produkty oznaczone zielonym logo ReBOTL, co oznacza, że znajdują się w nich elementy wykonane za pomocą tej innowacyjnej technologii. Wśród nich są zarówno nowoczesne sneakersy, jak i buty dla dzieci, damskie botki na słupku, a nawet spodnie oraz kurtki. Nie różnią się od „zwykłych” ubrań i obuwia pod względem wytrzymałości czy wygody, jest to więc dowód na to, że ReBOTL stanowi wspaniałą alternatywę dla konwencjonalnych materiałów.

W trosce o środowisko

Od 2009 roku ponad 345 milionów butelek znalazło drugie życie w produktach marki Timberland. Jest to dowód na to, że zapewnienia amerykańskiego brandu o odpowiedzialności za środowisko naturalne nie są pustymi słowami i traktuje się je poważnie. Fabryki przetwarzające plastik są nie tylko rozwiązaniem problemu gospodarowania odpadami, lecz także nowymi miejscami pracy powstającymi tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Jak widać, to cały łańcuch zależności, na którego początku stoisz Ty i Twoja zakupowa decyzja.
Zielona metka z logo ReBOTL to znak, że w produkcie znajdziesz przetworzony plastik. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne dla stanu planety jest odciążenie jej z nadmiernej ilości odpadów. System ponownego wykorzystania PET daje nadzieję na to, że kiedyś poradzimy sobie z problemem zanieczyszczenia środowiska. Te globalne i szeroko zakrojone działania zaczynają się jednak w skali mikro – od Twojego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *