Marzy ci się rekreacyjna wyprawa w góry albo chociaż za miasto? Kompletujesz strój, w którym będzie ci nie tylko wygodnie, ale też bezpiecznie? Dużo uwagi poświęca się butom, kurtkom i akcesoriom, podczas gdy spodnie traktowane są nieco po macoszemu. Błąd! Odpowiednio dobrane spodnie trekkingowe są ważnym elementem wyprawowego outfitu. Co to znaczy odpowiednio dobrane? Dowiesz się z poniższego tekstu.
Czym jest trekking?
Pod pojęciem trekkingu mieści się turystyka, która uprawiana jest w trudnych warunkach, zarówno klimatycznych, jak i terenowych. W polskich warunkach najczęściej chodzi o góry, jednak trekkingiem będą również wycieczki przez lasy, dżungle, wąwozy czy tereny podmokłe. Istnieją zarówno proste, jak i skomplikowane odmiany trekkingu, tak więc każdy jest w stanie dostosować jego poziom do swoich możliwości. Ta forma turystyki pozwala na kontakt z naturą, zapewnia niezbędny dla zdrowia ruch na świeżym powietrzu.
Materiał
Materiał, z którego wykonane mają być spodnie trekkingowe, to temat rzeka. Wybór odpowiedniego jest zależny od wielu czynników, w tym od pory roku, klimatu, w jakim spodnie mają służyć, a także od stopnia trudności wybieranych tras. Bardzo ciężko o spodnie, które sprawdzą się w każdych warunkach i w każdej chwili. Warto mieć w swojej garderobie przynajmniej dwie pary, jedną na ciepłe, drugą na chłodniejsze dni.
Fason
Obok materiału podstawowa cecha spodni trekkingowych, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. To indywidualna kwestia użytkownika, ponieważ spodnie wyprawowe zawsze muszą być dobrze dopasowane do sylwetki. Dobrze dopasowane znaczy niekrępujące ruchów. Czasem trzeba przymierzyć wiele modeli, zanim trafi się na ten idealny. Poza tym warto szukać spodni wyposażonych w liczne kieszenie oraz regulowane nogawki – zarówno na szerokość, jak i na długość. Należy też pamiętać o tym, że spodnie trekkingowe damskie i spodnie trekkingowe męskie to nie to samo i chociaż ceny czasem kuszą, lepiej wybierać modele skrojone konkretnie pod daną płeć.
Spodnie na lato
Wykonane są z cieńszego materiału, są lżejsze i często elastyczne. W przypadku deszczu schną najczęściej nie dłużej niż pół godziny. W upalne dni lepiej nie ryzykować spodni z membraną, bo nietrudno wtedy o odparzenia i otarcia. Chociaż pogoda może zachęcać do wędrówek w krótkich spodenkach, to jednak bywa ona kapryśna i w kilka minut potrafi zmienić się diametralnie. Warto więc wybrać na lato spodnie z odpinanymi w okolicach kolan nogawkami. Na ostrym słońcu świetnie sprawdzają się materiały z filtrem UV.
Spodnie na wiosnę i jesień
Spodnie trekkingowe na wiosenne i jesienne miesiące będą różnić się od letnich grubością materiału i brakiem możliwości odpięcia nogawek. To także czas na materiały softshellowe, czyli oddychające i równocześnie chroniące przed wiatrem. W okresie przejściowym sprawdzają się tkaniny z powłoką DWR, czyli nieprzemakalne na lekkim deszczu.
Spodnie na zimę
To spodnie wykonane zdecydowanie z najgrubszego i najcieplejszego materiału. Dobra izolacja od chłodów otoczenia jest w nich zasługą specjalnych membran hardshellowych. Zazwyczaj dają one nie tylko ciepło, ale też zabezpieczają przed silnymi podmuchami wiatru oraz mocnymi opadami deszczu czy śniegu. Podczas zakupu spodni trekkingowych na zimową porę należy zwracać uwagę na gęstość materiału, jego grubość oraz krój modelu – spodnie zimowe mogą być bardziej dopasowane do ciała, powinny być natomiast wyposażone w profilowane, wzmocnione kolana, wzmocniony klin w kroku oraz zwężane nogawki.
Wybór odpowiednich spodni trekkingowych zadecydować może o powodzeniu całej wyprawy. Warto poświęcić chwilę na szczegółowe jej zaplanowanie i dobór takich spodni, które nie będą krępować ruchów i sprawdzą się na danej wycieczce.
1 comments
Ciężko wybrać coś dobrego, mi zawsze coś w nich nie pasuje 🙂