Jak impregnować buty trekkingowe?

ciemne buty trekkingowe

Buty trekkingowe narażone są na intensywną eksploatację w nie zawsze sprzyjających warunkach atmosferycznych. Chcąc cieszyć się jak najdłużej ulubiona parą obuwia górskiego, warto zastanowić się nad odpowiednią impregnacją, aby zabezpieczyć cholewkę i podeszwę przed nadmiarem wilgoci, zabrudzeniami i uszkodzeniami. W niniejszym tekście znajdziesz kilka cennych wskazówek!

W jakim celu impregnować buty trekkingowe?

Obuwie outdoor od renomowanych producentów zawsze pokryte jest warstwą specjalnego preparatu o właściwościach hydrofobowych – proces ten nazywany jest fabryczną impregnacją. Jednak z czasem powłoka zużywa się, przez co buty górskie stają się podatniejsze na negatywne działanie wody i przestają być nieprzemakalne. Wówczas należy sięgnąć po preparaty dostępne w sklepach obuwniczych, aby samemu co jakiś czas zaimpregnować. Jeżeli nie wiesz, jakie środki wybrać, najlepiej skonsultuj się z pracownikiem sklepu, który na pewno chętnie doradzi Ci, jaki specyfik będzie lepszy do butów skórzanych, a który najlepiej wykorzystać do modeli wyposażonych w membranę Gore-Tex.

Jak często impregnować buty górskie?

Nie ma idealnej recepty na czas impregnowania obuwia trekkingowego. Do zabiegu należy przystąpić, gdy zauważy się, że po kontakcie z wodą skórzana cholewka ciemnieje. Dobrze zaimpregnowany but sprawia, że woda nie jest wchłaniana, lecz spływa po powierzchni jego powierzchni. Obuwie należy zaimpregnować po uprzednim dokładnym pozbycie się wszelkich zabrudzeń – tylko wtedy można zapewnić sobie odpowiednie działanie warstwy hydrofobowej.

Czym zaimpregnować buty?

Preparatów do impregnowania obuwia górskiego jest na rynku całkiem sporo. Jedna sprawdzą się lepiej w przypadku modeli ze skóry licowej, inne powstały z myślą o butach wyprodukowanych z zamszu i nubuku. Warto mieć na uwadze, że obuwie podlega gwarancji, dlatego odradzamy zabawę z domowymi metodami polegającymi na przykład na nałożeniu kilku warstw tłuszczu na cholewkę. Znacznie lepszym wyborem jest zakup specjalistycznych preparatów dopasowanych do konkretnego tworzywa, z jakiego wykonany został Twój model butów trekkingowych. Do wyboru są produkty w sprayu oraz w formie past i kremów.

Jaki preparat do butów Gore-Tex?

Impregnacja butów wyposażonych w wodoszczelną membranę Gore-Tex ma na celu poprawę jej właściwości. Producenci impregnatów stworzyli kosmetyki do stosowania na butach ze wspomnianą membraną. Będąc w sklepie obuwniczym, zwróć uwagę na produkty z odpowiednim oznaczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *