Turystyka wysokogórska

Turystyka to termin, który niezaprzeczalnie łączy się z rekreacją, wypoczynkiem oraz relaksem. Są jednak takie jej dziedziny, które wymagają nie tylko dobrej kondycji, ale też siły, samozaparcia oraz dobrego przygotowania pod względem sprzętu i zdrowia. Jedną z takich form turystyki jest turystyka wysokogórska. Czy można uprawiać ją w Europie? I co trzeba wiedzieć, zanim zaczniemy pakować plecak?

turystyka wysokogórska

Zagrożenia i zalety

Dla miłośników gór nie ma nic piękniejszego od satysfakcji ze zdobywania szczytu oraz widoku rozciągającego się z góry. Niewątpliwie turystyka górska potrafi uzależnić nawet laika, który na wyprawę jedzie po raz pierwszy. Nie ma jednak co ukrywać, że ten rodzaj aktywności nie należy do najłatwiejszych. Nie tylko pod względem długiego chodzenia oraz wspinaczki, które mogą być niebezpieczne dla naszych stawów, kości i więzadeł, ale również przez aklimatyzację czy czynniki zewnętrzne. Zacznijmy więc od początku. Co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz na swoją wyprawę w wysokie góry?

Aklimatyzacja – co to takiego?

Nawet jeśli długo przygotowywałeś się do turystyki wysokogórskiej, twój organizm może odmówić ci posłuszeństwa na wysokościach. Choroba wysokościowa pojawia się znienacka i trudno wcześniej wiedzieć o jej wystąpieniu, jeśli przed zdobyciem poważnego szczytu nie zastosujemy odpowiedniej aklimatyzacji. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wybierasz się na najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc, warto wcześniej pokonać inne góry o zbliżonej wysokości, np. włoski Grand Paradiso. Takie przygotowanie pozwoli realnie ocenić twoje szanse na dużych wysokościach. Należy też pamiętać, że objawy takie, jak zawroty głowy, nudności, brak apetytu i wymioty, jeśli pojawiają się w trakcie wspinaczki, są oznakami choroby wysokościowej, która powinna być sygnałem do odwrotu.

turystyka wysokogórska buty trekkingowe

Postaw na sprzęt

Niezwykle istotnym elementem turystyki wysokogórskiej jest odpowiednie przygotowanie pod kątem sprzętu. Dzięki dobremu oprzyrządowaniu możemy nie tylko czuć się komfortowo, ale też ustrzec się przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Podstawą będą oczywiście dobre buty trekkingowe do trekkingu klasycznego, zwanego inaczej górskim. Ich przyczepność powinna być na najwyższym poziomie, by ochronić stawy i więzadła przed kontuzjami w trakcie wspinaczki. Niezależnie od pory roku, pogoda w górach jest bardzo kapryśna i zmienia się w szybkim tempie. Pamiętaj więc o ubraniu się na cebulkę! Jeśli chodzi o resztę sprzętu, warto zasięgnąć rady u doświadczonych turystów kwalifikowanych, dla których turystyka wysokogórska nie ma żadnych tajemnic.

turystyka wysokogórska

Turystyka wysokogórska w Europie

Jeśli marzysz o zdobywaniu wysokich szczytów, nie musisz wcale wyprawiać się do Azji. Wręcz przeciwnie! Również w Europie ten rodzaj turystyki przeżywa swój rozkwit. Mamy w końcu swoje pasma górskie, na których można uprawiać ten turystykę wysokogórską. Początkującym polecamy wyjście w wysokie Tatry, które mogą okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie zimą. Przed wyprawą koniecznie zapoznaj się z ostrzeżeniami i poradnikami TOPR-u. Nasze tatrzańskie ratownictwo nagrywa świetne filmiki, z których można wiele nauczyć się o turystyce wysokogórskiej i jej niebezpieczeństwach. Jeśli takie wysokości już ci nie wystarczają, wypróbuj blisko trzytysięczne szczyty – niemiecki Zugspitze, bułgarski Musała czy grecki Mytikas. Najbardziej wymagające będą najwyższe szczyty w Europie, czyli włoski i francuski Mount Blanc. Taka wyprawa to jednak propozycja dla naprawdę doświadczonych turystów.

Turystyka wysokogórska niewątpliwie jest niezwykle atrakcyjna. Przynosi niepowtarzalne przeżycia, potrzebny do życia dreszczyk adrenaliny oraz satysfakcję ze zdobycia szczytu. Należy pamiętać jednak o jej zagrożeniach i dobrze przygotować się do swojej wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *