Namiot trekkingowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Namiot trekkingowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Marzy Ci się chwila oddechu z dala od miejskiego zgiełku? Chcesz obcować z piękną naturą, zwolnić i chociaż na moment zapomnieć o życiu w ciągłym biegu? Znakomitym sposobem na regenerację, odpoczynek oraz ukojenie zszarganych nerwów może być chociażby wyjazd pod namiot w góry. Rozgwieżdżone niebo, szum płynącego nieopodal potoku, ciepłe promienie słońca delikatnie przedzierające się do wewnątrz i budzące Cię o poranku – sam zapewne przyznasz, że brzmi to doskonale.

Aby jednak wyprawa w góry była udana musisz zacząć od skompletowania zestawu niezbędnych akcesoriów, w tym oczywiście zakupu namiotu trekkingowego. Jakie cechy powinien mieć dobry namiot w góry i czym właściwie kierować się przy jego wyborze, aby zakupić ten najbardziej właściwy? Po lekturze tego wpisu wszystko będzie dla Ciebie całkowicie jasne!

3 cechy jakimi powinien się odznaczać dobry namiot trekkingowy

Jaki element górskiego zestawu sprawia największe problemy z wyborem? Wbrew pozorom nie jest to kurtka turystyczna, ani też obuwie do chodzenia po górach, a właśnie… namiot trekkingowy. Wiele osób uważa, że znalezienie modelu, który byłby jednocześnie odpowiednio lekki, miał właściwy rozmiar i nie kosztował przy tym fortuny jest wprost niemożliwe i z którejś z tych kwestii trzeba zrezygnować. Na szczęście sytuacja w rzeczywistości nie przedstawia się aż tak źle – wystarczy dobrze poszukać i poświęcić na to odrobinę swojego cennego czasu.

Aby efekty wspomnianych działań przyniosły szybsze rezultaty warto zwrócić uwagę na to, czy upatrzony namiot trekkingowy posiada zestaw 3 następujących cech, a więc:

  • jest wytrzymały 

Chcesz, aby Twój namiot przetrwał najbliższą i każdą inną wyprawę? W takim razie zdecyduj się na model wykonany z solidnych materiałów, który będzie w stanie wytrzymać wszystko, a nawet jeszcze więcej. Im w bardziej wymagające warunki się wybierasz, tym gęściej powinny być splecione materiały, wówczas nawet najbardziej ekstremalna pogoda nie zrobi na Tobie wrażenia.

  • zapewnia skuteczną ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Deszcz, śnieg, silny wiatr i  intensywne słońce – chcielibyśmy zażartować mówiąc, że to raczej niemożliwe, aby w ciągu jednego dnia spotkać wszystkie te atrakcje na swojej drodze, ale w górach nawet najbardziej nieprawdopodobny scenariusz może się ziścić. Z tego też względu namiot trekkingowy musi być w stanie zapewnić ochronę przed wszystkimi tymi (oraz wieloma innymi) warunkami atmosferycznymi, insektami etc. Dobrym wyborem będzie wodoodporny namiot w góry oferujący jednocześnie doskonałą oddychalność – w takim lokum będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo.

  • ma pożądane wymiary oraz wagę

Zakup ciężkiego i zbyt małego (lub wprost przeciwnie – wręcz ogromnego) namiotu w góry jest najprostszym sposobem na frustrację podczas wędrówek przez pięknie położone szlaki, ponieważ wybierając taki model zapewne jedyną rzeczą o jakiej będziesz myśleć po drodze będzie to jak bardzo jest Ci niewygodnie. Zgodzisz się zapewne z nami, że to mało atrakcyjna wizja, dlatego też szukając namiotu trekkingowego zadbaj o idealne dopasowanie. Niech wybrany produkt będzie dobrany do liczby osób, która ma zamiar w nim spać, a jego waga będzie mieścić się w granicach przyzwoitości. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć takowego, to rozważ zakup np. dwóch lub większej ilości sztuk.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie namiotu w góry?

Powyższa lista cech jakimi powinien odznaczać się dobry namiot trekkignowy to jeszcze nie wszystko! Przyglądając się bliżej dostępnym w sklepach modelom warto także zwrócić uwagę na detale, które w przypadku namiotu w góry maja ogromne znaczenie.

Mowa tutaj chociażby o:

  • liczbie otworów wentylacyjnych –  tutaj zasada jest dość prosta a mianowicie w im cieplejszy region planujesz swoja wyprawę, tym więcej otworów wentylacyjnych powinno być w namiocie. Dzięki temu warunki wewnątrz będą przyjemne.
  • kolorze namiotu – kolor namiotu w góry nie powinien być uzależniony od własnego gustu, ale chociażby regionu w jaki się wybierasz. Jeśli planujesz wycieczkę do miejsca, gdzie każdego dnia jest intensywne słońce, to zdecyduj się raczej na namiot w jasnym kolorze, który szybciej się nagrzeje. Jeżeli natomiast przed Tobą prawdziwa ekspedycja, to wybierz namiot trekkingowy w jaskrawym kolorze, który znacznie łatwiej będzie znaleźć w sytuacji kryzysowej.
  • liczbie wejść do środka – optymalnym rozwiązaniem będzie namiot w góry z dwoma wejściami, do takowego nie tylko łatwiej jest wejść czy wyjść, ale też go przewietrzyć w razie potrzeby.
  • jakości szwów
  • rozwiązaniach zwiększających funkcjonalność – w dobrym namiocie trekkingowym nie powinno zabraknąć kieszeni na ścianie, która może posłużyć Ci do przechowywania niewielkich przedmiotów, które zawsze warto jest mieć w zasięgu ręki, a także haczyka umiejscowionego pod sufitem, na którym możesz zawiesić np. czołówkę i tym samym ułatwić życie wszystkim domownikom śpiącym pod namiotem.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *