Elektronika w trekkingu – użyteczne gadżety i aplikacje

Elektronika w trekkingu – użyteczne gadżety i aplikacje

Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich lat nowoczesne technologie zawojowały świat. Gadżety towarzyszą nam w pracy, szkole, na uczelni, podczas dni, gdy w końcu mamy chwilę dla siebie, a także podczas treningów czy aktywnego spędzania wolnego czasu. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku… trekkingu – elektronika stała się nieodłącznym członkiem wycieczek po łatwych, górskich szlakach, wypraw wysokogórskich, jak i również ekspedycji w miejsca położone z dala od cywilizacji.

W jaki turystyczny sprzęt elektroniczny oraz aplikacje warto się zaopatrzyć wybierając się na wędrówki po polskich czy zagranicznych pasmach górskich? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę tych najbardziej niezbędnych i funkcjonalnych.

6 użytecznych gadżetów i aplikacji, które powinien mieć każdy fan trekkingu

Powerbank

Nie ma znaczenia czy idziesz do Doliny Kościeliskiej, wybierasz się na Śnieżkę, Rysy, czy też wjeżdżasz kolejką na Kasprowy Wierch – w górach ZAWSZE musisz mieć ze sobą powerbank, który w razie potrzeby pomoże Ci odzyskać kontakt z cywilizacją. Kieszonkowa ładowarka wyposażona w akumulator świetnie sprawdzi się chociażby do naładowanie telefonu, który np. na skutek znacznego ochłodzenia temperatury zaczął odmawiać posłuszeństwa i pada już niemal całkowicie. Wystarczy, że połączysz go z powerbankiem za pomocą kabla z odpowiednim wejściem, a sytuacja po chwili wróci do normy.

Kompas

Wydaje Ci się, że kompas to już przeżytek i istnieją nowsze i lepsze sposoby na wskazanie drogi oraz kierunku? Być może, jednak klasyczny kompas, w przeciwieństwie do swoich nowoczesnych następców, ma to do siebie, że nie wyładowuje się, nie zamarza na skutek działania niskich temperatur ani też nie ulega innego rodzaju uszkodzeniom.

Pakując do swojego plecaka trekkingowego niewielkich rozmiarów kompas nie tylko zyskujesz niezawodnego pomocnika, który wyznaczy kierunek w jakim powinieneś się poruszać (co z pewnością nieraz docenisz podczas górskich wędrówek na jakich łatwo jest zgubić niepostrzeżenie szlak, zwłaszcza przy gorszym oznakowaniu), ale też zyskasz pomoc w zorientowaniu mapy, a wszystko to dzięki niepozornemu magnesowi ustawiającemu się wzdłuż linii pola magnetycznego Ziemi.

Czołówka

O ile latem w górach widno jest dość długo, o tyle w sezonie jesienno-zimowym zmrok może dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego też względu osoby wybierające się na trekking powinny zawsze mieć ze sobą latarkę taką jak chociażby czołówka, która ma ten niewątpliwy atut, że nie trzeba trzymać jej w dłoni, a wolną rękę można np. wykorzystać do podpierania się przy zejściu przez mokre i śliskie kamienie czy zdradliwe korzenie.

Twojej uwadze szczególnie polecamy czołówki z różnymi trybami świecenia, których natężenie oraz częstotliwość można dopasować do własnych wymagań oraz naturalnie panujących wokół warunków.

Aplikacja Locus

Bezpieczeństwo w górach to absolutna podstawa, dlatego wybierając się na wyprawę przez bardziej i mniej uczęszczane szlaki warto pobrać na telefon aplikację Locus, która zawiera niezwykle dokładne mapy wraz z zaznaczonymi na nich szlakami turystycznymi, ścieżkami biegowymi i rowerowymi, a nawet niepozornymi dróżkami, na które łatwo jest przypadkiem zboczyć.

Aplikacja umożliwia zaplanowanie trasy zarówno korzystając ze szlaków, jak i wytyczając drogę poza nimi, a w zależności od pobranej wersji – darmowej bądź płatnej – użytkownicy mogą cieszyć się dodatkowymi funkcjami np. uzupełnieniem przygotowanych przez aplikację informacji o dane dotyczące profilu trasy, sumy podejść oraz zejść.

Aplikacja Ratunek

Choć idąc w góry nie myślimy raczej o możliwych, najbardziej czarnych scenariuszach, to wybierając się na kilkugodzinną wycieczkę warto zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności, także sytuację, w której niezbędne będzie wezwanie pomocy. Każda osoba wychodząca w góry powinna pobrać na telefon aplikację Ratunek, a więc aplikację ratunkową, w której za pomocą 3 prostych kliknięć możesz wezwać pomoc, która  być może uratuje komuś nawet życie. Po wciśnięciu przycisków telefon odbierze dyżurujący akurat ratownik, a aplikacja samodzielnie wskaże mu położenie w jakim się znajdujesz, co znacząco przyspieszy cały przebieg akcji ratunkowej. Tutaj  liczy się bowiem każda sekunda.

Aplikacja pogodowa

Zmienna pogoda to w górach całkowicie normalna sytuacja, dlatego też w trosce o swój komfort, zdrowie, a nawet życie warto regularnie i na bieżąco kontrolować dane dotyczące prognozowanej pogody na danym obszarze. W aplikacji pogodowej znajdziesz informacje odnośnie panującej aktualnie temperatury, dane o szansie na ewentualne opady deszczu czy śniegu, jak i również wiadomości o godzinie wschodu i zachodu słońca. Dzięki takiemu zestawowi cennych informacji planowanie górskich wycieczek będzie znacznie łatwiejsze, a Ty będziesz czuć się po prostu bezpieczniej wiedząc czego ewentualnie możesz się spodziewać na konkretnych częściach Twojej trasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *