Wodoodporne spodnie – czy ich potrzebujesz?

mężczyzna w wodoodpornych spodniach w lesie

Przed każdą wyprawą w teren starasz się jak najlepiej przygotować swoje wyposażenie? Kupujesz wszelkie nowości w dziale z odzieżą górską, które mogą sprawdzić się przy trekkingu i hikingu? To wspaniale, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, które z tych rzeczy są ci naprawdę potrzebne? Kurtka przeciwdeszczowa oraz porządne buty to absolutny, podróżniczy must-have. A co z wodoodpornymi spodniami? Czy naprawdę ich potrzebujesz?

Wodoodporne spodnie – kiedy warto je ze sobą zabrać?

Specjaliści twierdzą, że istnieje 5 potencjalnych okoliczności, w których posiadanie wodoodpornych spodni może uratować nam życie. Jest to idealny dodatek na długie wycieczki, wystarczy, że do całości stroju dorzucisz np. buty Timberland z Gore Tex i jesteś idealnie wyposażony na wycieczkę w różnych warunkach.

Sprawdź, czy któraś z nich pasuje do planowanej przez ciebie wyprawy!

Wodoodporne spodnie – 5 sytuacji, w których się przydadzą!

Wybierasz się w taki obszar świata, gdzie deszcz jest bardzo nasilonym zjawiskiem.

Jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc jest Northwest Pacific w Stanach Zjednoczonych. Roczny opad w tym rejonie jest tak wysoki, a częstotliwość występowania deszczu tak duża, że z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że w trakcie naszego pobytu będzie padać. Padać intensywnie i często. W takim wypadku zabranie ze sobą wodoodpornych spodni jest jak najbardziej uzasadnione, a wręcz wysoce wskazane!

Twoja przygoda będzie odbywać się w zimnym klimacie

Często najbardziej deszczowe obszary świata są jednocześnie bardzo ciepłe. Wysokie temperatury powietrza w takich deszczowych regionach, jak Kauai na Hawajach sprawiają, że żaden wędrowiec nie zabierze ze sobą wodoodpornych spodni, ponieważ będzie mu zwyczajnie za ciepło! Kwestia zmienia się diametralnie, gdy teren, do którego zamierzamy podróżować, odznacza się wyjątkowo zimnym klimatem. Mowa tu na przykład o deszczowych i chłodnych obszarach Alaski. Tu nieocenione okażą się wodoodporne spodnie, a dokładniej ich właściwości izolacyjne! Spodnie z membraną Gore-Tex chronią bowiem nie tylko przed przemoczeniem, ale również przed… wychłodzeniem. Utrzymanie optymalnej temperatury ciała zdecydowanie przyda się podczas wędrówki w zimnym klimacie, zatem warto zabrać ze sobą wodoodporne spodnie!

Na czas twojej wędrówki prognozuje się gwałtowne burze

Wędrowcy spragnieni ekstremalnych wrażeń nie są w stanie zrezygnować z wyprawy nawet, jeśli warunki pogodowe są bardzo niesprzyjające. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, a dodatkowo wiesz przed wyruszeniem w trasę, że w trakcie wędrówki mogą wystąpić gwałtowne burze, to lepiej zabierz ze sobą wodoodporne spodnie! Uchronią cię przed silnymi podmuchami wiatru oraz przemoczeniem podczas ulewnego deszczu.

Wyruszasz na wycieczkę multisportową

Twoja przygoda w terenie nie musi wcale ograniczać się do trekkingu czy hikingu. Istnieje wiele dyscyplin terenowych, które łączą w sobie wiele form aktywności związanych z przeprawą. Dla przykładu popularny w Stanach Zjednoczonych packrafting. To połączenie wędrówki górskiej z brodzeniem w wodzie i przeprawami małymi, nadmuchiwanymi łodziami. Co chwila zmieniasz środowisko z wodnego na lądowe, a twoje turystyczne spodnie zdecydowanie nie dadzą rady. W tych okolicznościach jedyną, wystarczającą opcją są oczywiście spodnie wodoodporne!

Szlak, który przemierzasz, może wymagać przeprawy przez busz

Wszyscy znamy tę sytuację – idziesz wzdłuż szlaku i nagle napotykasz łąkę gęsto porośniętą trawami, krzewami i pnączami. Trzeba się przez nią przeprawić, co nawet przy suchej pogodzie wymaga wysiłków Herkulesa. A jeśli dodatkowo łąka okaże się środowiskiem mokrym, to po przeprawieniu się przez nią twoje ubrania będą przemoczone, co znacznie utrudni kontynuację wędrówki. Z opresji mogą uratować cię tylko spodnie wodoodporne, które również w tej sytuacji będą niezastąpione!

Pytanie o to, czy naprawdę potrzebujesz wodoodpornych spodni, nie jest wcale łatwe. Przede wszystkim ze względu na to, że nie do końca da się określić, z jakimi terenami przyjdzie nam się zmierzyć w trakcie wędrówki. Jeśli jednak wiesz, że wybierasz się w bardzo deszczowe miejsce lub teren o zimnym klimacie, to koniecznie zabierz ze sobą spodnie z wodoszczelną membraną! Przydadzą się one również wtedy, gdy zamierzasz przeprawiać się nie tylko przez ląd, ale też wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *