Zainspirowani artykułem o zimowym trekkingu postanowiliśmy również zgłębić się w te tematykę. Zwłaszcza teraz 😉 Trekking zimą diametralnie różni się od tego, jaki znamy latem. Wynika to z całkowicie innych warunków atmosferycznych na trasie, co wpływa również na znacznie trudniejsze warunki terenowe. Dlatego w niniejszym artykule chcemy podpowiedzieć, jak wędrować zimą w górach, by zapewnić sobie optymalne komfort i bezpieczeństwo.
Od czego zacząć zimowy trekking?
Zanim przystąpisz do korzystania z uroków zimowego trekkingu, powinieneś zrozumieć różnice, jakie istnieją między górskimi wędrówkami latem a zimą. Myślenie, że zimowy trekking to prawie to samo co letni, tyle że w chłodniejszej temperaturze powietrza, stanowi podstawowy błąd zaczynającego przygodę z przemieszczaniem się w górach w okresie zimowym. Górski biwak wymaga od uczestnika zupełnie innego podejścia oraz skonkretyzowanego planowania każdej wyprawy. Przed wyruszeniem należy wziąć pod uwagę ogrom fundamentalnych czynników.
Podstawowe różnice między zimowym i letnim trekkingiem
Najłatwiejszą do zauważenia różnicą między trekkingiem zimowym a letnim jest oczywiście temperatura. Choć i tego czynnika wielu turystów nie bierze pod uwagę, w skutek czego w górach często można spotkać się z przypadkami hipotermii i niezbędnymi akcjami. Warto sobie uświadomić różnice między temperaturą wskazywaną przez termometr, a tą, jaką naprawdę odczuwamy. Na temperaturę odczuwalną wpływa z kolei szereg innych czynników, takich jak wiatr, wilgotność powietrza, zmęczenie oraz energia organizmu.
Krótszy dzień jako przeszkoda w zimowym trekkingu
Kolejną istotną sprawą w zimowym trekkingu jest krótszy dzień, który trwa 8-10 godzin, w zależności od konkretnej daty w kalendarzu. Zatem musisz pogodzić się z myślą, że twoje przygotowania do wyprawy rozpoczną się przy świetle latarki po to, byś mógł wyruszyć przy świetle dziennym. Jeżeli planujesz pokonanie długiego dystansu, to nawet końcówkę trasy będziesz musiał pokonać po zmroku.
Ilość i jakość sprzętu
Zimowy trekking zazwyczaj wymaga zwiększonego bagażu, ponieważ w plecaku musisz zabrać ze sobą znacznie więcej specjalistycznego sprzętu niż latem. Ponadto musisz pamiętać o wysokiej jakości zabieranego na wyprawę sprzętu. Latem najczęściej wystarczy bawełniana koszulka, spodenki lub spodnie oraz lekkie buty z odpowiednią podeszwą. Zimą twoja stylizacja będzie o wiele bardziej skomplikowana i dopasowana do panujących warunków atmosferycznych. W czasie zimowego trekkingu czyha na ciebie znacznie więcej niebezpieczeństw niż podczas górskich wypraw latem, dlatego musisz stawiać na sprawdzony sprzęt wysokiej jakości.