Buty trekkingowe często użytkowane są do uprawiania aktywności fizycznej w niesprzyjających warunkach terenowych i atmosferycznych, przez co na cholewce i podeszwie osadza się błoto i kurz. Jeżeli po powrocie ze spaceru lub treningu nie zlikwidujesz zabrudzeń, poszczególne materiały mogą ulec uszkodzeniu. Chcesz jak najlepiej zadbać o swoje ulubione obuwie? W niniejszym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić!
Czyszczenie butów górskich – systematyczność kluczem do sukcesu
Po powrocie z trekkingu buty często są mocno ubłocone, dlatego czyszczenia nie powinieneś nigdy odkładać na później. Im szybciej zajmiesz się pielęgnacją swojego obuwia, tym większa szansa, że będziesz mógł je z powodzeniem użytkować przez wiele lat, szczególnie w przypadku modeli od producentów specjalizujących się w kategorii outdoor.
W pierwszej kolejności należy wyjąć z butów sznurówki i wkładki. Następnie trzeba zająć się czyszczeniem cholewki, a przebieg czynności zależy w dużej mierze od rodzaju materiału, z jakiego wyprodukowany jest dany model. Buty ze skóry licowej można myć z pomocą wody i szczoteczki o miękkim włosiu lub bawełnianej ściereczki. Szczotka przyda Ci się również w przypadku usuwania zabrudzeń z zagłębień w podeszwie, gdzie może dostać się nie tylko piach i błoto, lecz także kamyczki czy igły z drzew.
Pamiętaj, że na rynku znajdziesz szereg rozmaitych środków do czyszczenia butów górskich, które z pewnością pomogą Ci w przywróceniu obuwiu właściwego wyglądu. Do wyboru są różnego rodzaju pianki, spraye i płyny. Stosowanie poszczególnych środków zależy od producenta, dlatego warto zapoznać się z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.
Jak wyczyścić zamsz?
W butach w stylu outdoorowym często stosowane są wstawki z delikatniejszych materiałów. Jeśli chcesz wyczyścić buty z zamszu lub z nubuku, powinieneś stosować się do kilku prostych zasad, aby móc cieszyć się nienagannym stanem obuwia. Tego typu tkaniny nie lubią wody, dlatego najlepiej sprawdza się w tym przypadku czyszczenie na sucho. Ważnym elementem jest regularne szczotkowanie, które pomoże na bieżąco pozbywać się niepożądanych zabrudzeń i sprawi, że piach czy błoto nie będą wnikały w głąb materiału. Sklepy obuwnicze oferują specjalne szczoteczki do czyszczenia zamszu i nubuku. Specyficzne akcesorium z jednej strony ma gumkę, a z drugiej miękkiej włosie.
Bardzo ważna jest również impregnacja. Z pomocą specjalistycznych preparatów możesz zabezpieczyć swoje obuwie przed wodą i różnego rodzaju zabrudzeniami. Takie specyfiki najlepiej nabyć od razu przy zakupie butów.
Suszenie butów trekkingowych
Każdy, kto chce korzystać ze swoich butów górskich jak najdłużej, powinien pamiętać nie tylko o impregnacji i prawidłowym czyszczeniu. Niebagatelne znaczenie ma też odpowiednio przeprowadzony proces suszenia. Przede wszystkim powinieneś unikać stawiania obuwia w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, kominek czy ognisko. Producenci butów trekkingowych nie zalecają też używania suszarek bębnowych. Niezastosowanie się do tych wskazówek może skutkować trwałym uszkodzeniem obuwia w wyniku różnego rodzaju deformacji lub osłabienia materiałów. Suszenie powinno odbywać się w suchych, zaciemnionych i przewiewnych miejscach.