Jak wyczyścić buty zamszowe?

buty zamszowe

Choć z wyglądu bardzo przypomina welur lub nubuk, zdecydowanie się od nich różni – przede wszystkim sposobem wytwarzania. Buty z zamszu prezentują się świetnie, ale wiele osób rezygnuje z zakupu, obawiając się szybkiego ich niszczenia. Prawda jest taka, że odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie zapewni Twoim butom trwałość i świetny wygląd przez kilka sezonów. Odpowiednia… czyli jaka? I jak wyczyścić zamszowe buty, gdy już się zabrudzą? Podpowiadamy!

Codzienna troska

W pierwszej kolejności musisz pamiętać o tym, ze konserwacja zamszu i pielęgnacja tego rodzaju obuwia wymaga regularności. Obuwie z zamszu nie jest tak wymagające jak zwykło się sądzić, ale warto poświęcić kilka chwil każdego dnia na wyczesanie ich specjalną, miękką szczotką. Ten prosty zabieg jest nie do przecenienia – dzięki niemu powierzchnia buta jest wygładzona i oczyszczona z drobnych zabrudzeń czy kurzu, a błyszczące włoski dobrze się układają. Podstawową sprawą jest też impregnacja. Powinno się ją wykonywać bez względu na aurę, ale szczególnie ważna jest jesienią i zimą, gdy na ulicy panują warunki szczególnie trudne dla naturalnych materiałów. Ratunkiem na deszcz czy przymrozek jest właśnie dobry impregnat, który zapewni Twoim butom długi żywot w dobrym zdrowiu.

Ostrożność przede wszystkim

Zamsz to delikatny materiał, z którym należy obchodzić się w szczególny sposób. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie lubi on wody, dlatego wszelkie zabrudzenia i plamy trzeba usuwać na sucho. Pomocą w tym zakresie będzie specjalna szczoteczka z miękkim włosiem i gumową końcówką, którą bez problemu usuniesz błoto czy piasekZamszową powierzchnię szczotkuj jednak łagodnie – dokładnymi, ale delikatnymi ruchami, bez intensywnego pocierania i mocnego nacisku. Jeżeli zdarzy się zamoczyć buty, absolutnie nie podstawiaj ich pod grzejnik czy w pobliżu piekarnika. Bliskość źródła ciepła sprawi, że stracą swój kształt, a nawet kolor. Jak zatem radzić sobie z wilgocią? Najlepiej włożyć zmięte kawałki gazety do butów i pozostawić je tak na całą noc, z daleka od kaloryfera czy słońca.

Jak wyczyścić buty zamszowe z zabrudzeń? 

Co robić, gdy zobaczysz zabrudzenie na zamszu? Przede wszystkim działaj niezwłocznie. Brud (a szczególnie plamy po soli) będzie wgryzał się w materiał, więc im dłużej czekasz, tym gorzej. Możesz nosić ze sobą chusteczki nawilżające dla dzieci, którymi w razie nagłej potrzeby możesz przetrzeć obuwie, ale nawet w takiej sytuacji nie pomijaj czyszczenia w domu.

Zacznij od wyszczotkowania butów – większość zabrudzeń możesz usunąć właśnie szczoteczką do zamszu. Na te trudniej usuwalne (jak na przykład plamy z soli czy błota) nałóż specjalną piankę przeznaczoną do tego typu obuwia. Zanim jednak pokryjesz nią całą powierzchnię, przetestuj ją w mało widocznym miejscu. Ostrożności nigdy za wiele!

Dzięki nam już wiesz jak wyczyścić buty zamszowe i jak je pielęgnować aby służyły jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *