Jak czyścić buty Timberland?

żółte buty timberland

Dobre obuwie jest na wagę złota, ale nie tylko dlatego warto o nie dbać! Tylko troskliwa pielęgnacja sprawi, że będą służyć nam przez lata, a kosztowny zakup okaże się doskonałą inwestycją, która pozwoli nam na oszczędności. Tak właśnie jest z butami marki Timberland. Wykonane z najlepszej jakości materiałów mają określone wymagania, ale za odpowiednie traktowanie odwdzięczają się wyjątkowym wyglądem i trwałością przez wiele sezonów. Jak więc powinno się je czyścić, by zawsze były piękne?

Kwestia wykonania

Zanim ruszysz na swoje buty z morką ściereczką i szczotką, najpierw sprawdź z jakiego materiału zostały wykonane. Te z licowanej skóry można oczywiście wyczyścić wilgotną szmatką, ale lepiej użyć w tym celu specjalnego żelu. Z kolei nubuk i zamsz nie znoszą dobrze kontaktu z wilgocią, więc do usunięcia z nich drobnych zabrudzeń potrzebna będzie specjalna szczoteczka. Nieodpowiednia pielęgnacja to najkrótszy sposób do nieodwracalnego zniszczenia obuwia – podobnie jak nierozważne używanie preparatów. Korzystaj wyłącznie z tych zalecanych przez producenta, a zanim użyjesz ich na całej powierzchni, sprawdź działanie w mało widocznym miejscu. Ostrożności nigdy za wiele!

Jesienne kłopoty

Oprócz materiału ważny jest też rodzaj zabrudzeń – a te z kolei zależą od pory roku. Jesienią, gdy na ulicach zalegają brudne liście, nietrudno o ubłocenie obuwia. Jak sobie z tym poradzić? Jeżeli Twoje Timberlandy wykonane są z licowanej skóry wystarczy, że przetrzesz je nawilżaną chusteczką, najlepiej taką delikatną, przeznaczoną dla dzieci. Innym rozwiązaniem jest użycie bawełnianej szmatki zwilżonej wodą z odrobiną łagodnego mydła. Buty zamszowe i nubukowe lepiej na spokojne czyścić w domu, za pomocą specjalnej szczoteczki z gumową końcówką. Zachowaj jednak ostrożność – te rodzaje skóry są delikatne, więc źle zniosą intensywne szczotkowanie. To nie magiczna lampa, nie potrzeba im mocnego pocierania!

Jak czyścić Timberlandy zimą?

Zimą buty narażone są przede wszystkim na plamy od soli. Choć dzięki niej możemy łatwiej poruszać się po oblodzonych chodnikach, od dawna wiadomo, że jest zgubą dla skórzanych cholewek!   Właśnie dlatego obowiązkowym elementem zimowej pielęgnacji powinna być regularna impregnacja Timberlandów, która uchroni nasze buty przed zniszczeniem. Jeżeli jednak plamy się pojawią, lepiej działać niezwłocznie – szczególnie w przypadku skóry licowanej. Najlepiej od razu przetrzeć je nawilżaną chusteczką, a w domu dokładnie oczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Buty Timberland z nubuku i zamszu wymagają delikatniejszego traktowania, dlatego i tutaj najlepiej postawić na specjalna piankę, a w ostateczności na bawełnianą szmatkę lekko zwilżoną ciepłą wodą. Uważaj jednak na piasek, którym też często posypuje się drogi – szorując nim po cholewce można ją nieodwracalnie zniszczyć!

Niebezpieczna wilgoć

Niezależnie od pory roku nasze buty są narażone na wilgoć – czy to od topniejącego śniegu, czy od deszczu, a nawet od potu powstającego na stopie. Wbrew pozorom suszenie ich to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim skórzane obuwie (nubukowe, zamszowe lub licowane) odbarwia się i odkształca się pod wpływem wysokich temperatur – unikaj więc stawiania ich blisko źródeł ciepła, a także blisko okien. Najlepiej zrobisz, wypełniając swoje Timberlandy zmiętymi gazetami lub ręcznikami papierowymi i odkładając je na całą noc w suche, ciepłe miejsce. Rankiem wystarczy je tylko zaimpregnować, by znów były gotowe do użytku.

Jeśli chodzi o buty marki Timberland czyszczenie i regularna impregnacja odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu butów w idealnym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *