Jak czyścić buty z nubuku?

brązowe buty timberland

Ten materiał z wyglądu bardzo przypomina zamsz, jednak zdecydowanie się od niego różni – przede wszystkim sposobem wytwarzania. Przez inny proces obróbki buty z nubuku mają specjalne wymagania jeśli chodzi o pielęgnację i czyszczenie. Jak więc dbać o nie, by były piękne przez kilka kolejnych sezonów?

Pierwsza impregnacja

Nubuk to nic innego jak wierzchnia warstwa skóry (lico), delikatnie oszlifowana, a czasem też nawoskowana. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zamsz, a w dotyku przypomina aksamit. Wykonane z tego materiału buty wyglądają niezwykle szykownie, ale wymagają stałej troski. Tak naprawdę pielęgnacja powinna się zacząć… już w dniu zakupu!

Gdy tylko przyniesiesz obuwie do domu, koniecznie pokryj je specjalnym impregnatem, który możesz dostać w większości sklepów. Aby nie zaplamić powierzchni, spryskaj ją z odległości nie mniejszej niż 20 centymetrów (ale nie większej niż 30 – wtedy środek będzie nieskuteczny), a następnie pozostaw do buty wyschnięcia.

Trzymaj je z dala od źródła ciepła, które może spowodować odkształcenia, a także od ostrych promieni słonecznych, które które mogą spowodować wystąpienie trwałych odbarwień na powierzchni butów.

Bieżąca konserwacja to podstawa!

Buty z nubuku nie lubią zaniedbań, więc zabrudzenia usuwaj, gdy tylko się pojawią. W jaki sposób? Przede wszystkim – unikaj wody! Nubuk to materiał, który najskuteczniej czyści się na sucho lub za pomocą specjalnego preparatu (najlepiej pianki), aby wyczyścić buty z nubuku zrób to przy pomocy gąbki oraz miękkiej gumowej szczoteczki o miękkim włosiu. Tylko ona poradzi sobie z błotem i pyłem bez uszkadzania delikatnej powierzchni. Nie pozostawi też nieestetycznych plam.

Codzienna troska

Regularne wyczesywanie to kolejny nawyk, który powinien wejść Ci w krew, jeżeli chcesz, by Twoje obuwie zawsze prezentowało się dobrze. Krótkie włoski nubuku lubią układać się w różnych kierunkach, tworząc nieestetyczne linie i załamania, podobnie jak w przypadku zamszu, dlatego nie zaniedbuj codziennej pielęgnacji. Po każdym wyjściu poświęć chwilę na wygładzenie powierzchni butów za pomocą specjalnej szczoteczki. Nie odkładaj ich też w okolicach kaloryfera czy kominka, a gdy postanowisz na chwilę odłożyć je na półkę, rozważ okrycie ich folią lub papierem. Nubuk nie lubi kurzu i pyłu.

Jak wyczyścić buty z nubuku ze szczególnych zabrudzeń?

Bywają sytuacje, gdy zwykłe szczotkowanie nie pomaga, a zabrudzenia wydają się nie do usunięcia. Co wtedy? Nie martw się, zaplamione obuwie można jeszcze czyścić  specjalnymi metodami.

Jak pozbyć się tłustych plam?

Tłuste plamy posyp odrobiną talku (nie wcieraj go w powierzchnię!), poczekaj chwilę, a następnie po prostu zdmuchnij, używając chłodnego nawiewu suszarki. Resztek pozbądź się szczoteczką do zamszu.

A co z przemoczonymi butami?

Najlepszym sposobem będzie wypełnienie wnętrza butów przemoczonych butów z nubuku zmiętymi gazetami i odstawienie ich na kilka (a nawet kilkanaście) godzin. Gdy będą już suche, nie zapomnij o kolejnym wyszczotkowaniu. Pamiętaj jednak, że wilgotna skóra może być delikatna, więc nie trzyj zbyt mocno. Dzięki temu Twoje buty jeszcze dłużej będą wyglądać jak nowe.

Dzięki naszemu poradnikowi już wiesz jak wyczyścić buty z nubuku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *