Jakie powinny być buty trekkingowe na lato?

Wybór obuwia trekkingowego nie jest rzeczą łatwą z uwagi na wiele czynników, o których absolutnie nie można zapomnieć. Jednym z nich jest pora roku, w jakiej poświęcasz czas górskim wyprawom. Latem, gdy temperatury stają się wysokie, niektóre właściwości buta zyskują na swoim znaczeniu, natomiast inne stają się mniej istotne.

Polski rynek obuwia nie ułatwia poszukiwań właściwego modelu zapalonym fanom gór. W przeciwieństwie do systemu anglosaskiego nie ma jasno wprowadzonych reguł, które oddzielałyby typowe obuwie trekkingowe, dedykowane do wędrówek wysokogórskich, od obuwia mocno spacerowego. Dlatego często po wpisaniu w wyszukiwarkę komputera frazy „letnie obuwie trekkingowe” na ekranie monitora wyświetlają się buty już na pierwszy rzut oka niewyspecjalizowane w tym celu. Z tego względu korzystając z pomocy Internetu uważaj na z pozoru interesujące, letnie propozycje.

W sezonie letnim liczy się przede wszystkim wentylacja wnętrza obuwia. Wysokie temperatury przyspieszają proces pocenia się stóp, dlatego ważny jest odpowiedni materiał, z którego zostały wykonane buty. Wkładka i wyściółka to kolejne pozycje, którym powinieneś poświęcić więcej uwagi. Stopa ma wygodnie mieścić się w bucie, który jest do niej perfekcyjnie dopasowany. Nieprzemakalność buta nie może przeszkadzać w jego wentylacji, dlatego zapytaj sprzedawcę/eksperta w sklepie o jego wszelkie właściwości.

Jeśli masz zamiar zdobywać wysokie szczyty, latem i tak będziesz musiał zdecydować się na buty z wysoką cholewką. Dodatkowo, zabezpieczy Cię ona przed niechcianymi urazami i kontuzjami. Z drugiej strony, jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z górami, raczej pozostaniesz w dolinach i już teraz jesteś przekonany o tym, że nie wybierzesz się w wysokie góry, możesz zdecydować się na obuwie z niższą cholewką. Dzięki temu w gorące dni będziesz cieszył się jeszcze lepszą wentylacją. Kolejna zaletą będzie znacznie mniejszy ciężar buta.

Zakup nowego obuwia trekkingowego wysokiej jakości jest poważną inwestycją, dlatego zanim wybierzesz się do sklepu przemyśl to, jakich butów potrzebujesz. W ten sposób sporządzisz listę swoich oczekiwań, z którą będziesz mógł udać się do sklepu i najlepiej poprosić o poradę eksperta. W końcu w przygodzie z górami chodzi również o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *