Nordic walking a trekking

Od dobrych kilku sezonów w całej Polsce panuje moda na chodzenie z kijkami. Nordic walking mimo że jest niezwykle wymagającym sportem, który angażuje mnóstwo grup mięśniowych naszego ciała, nabawił się jednak opinii dyscypliny uprawianej przez emerytów. Co innego trekking – wędrówka połączona ze wspinaczką górską to przecież sport dla wyjątkowo wytrzymałych i spragnionych wyzwań. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Która z dyscyplin przynosi lepsze efekty dla naszego zdrowia i sylwetki? Jak je uprawiać, by wspomóc kondycję i spalanie tłuszczu?

Nordic walking a trekking – z definicji i historii

O trekkingu jako dyscyplinie sportowej wiemy już wiele. Początkowo nazwy tej używano w stosunku do wędrówek po górach wysokich, w szczególności po Himalajach. Samo słowo trekking pochodzi natomiast od obecnego w języku jednego z afrykańskich ludów wędrownych wyrazu trek. Z czasem zaczęto go używać jako określenia dotyczącego formy aktywności, która opiera się na łączeniu wędrówki górskiej z elementami wspinaczki. Te dwa sposoby są przecież niezbędne do zdobycia górskiego szczytu.

trekking a nordic walking

Zupełnie inaczej prezentuje się definicja nordic walkingu. Jest to sport, który co ciekawe i niespodziewane, powstał już w latach dwudziestych XX wieku! Został wymyślony przez pewnego Finlandczyka w ramach treningu dla narciarzy biegaczy, którzy przygotowywali się do sezonu zimowego. Nordic walking w głównej mierze opiera się na chodzeniu, jednak najważniejszą rolę odgrywają w nim kijki, które pozwalają angażować znacznie więcej mięśni, niż tylko mięśnie nóg, które pracują przy chodzeniu. Ogromną popularność sport ten zyskał głównie ze względu na to, że jest mniej wymagający kondycyjnie od joggingu, a zarazem pozwala rozruszać prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. To dlatego z ochotą sięgają po niego osoby w różnym wieku, również te starsze!

Nordic walking vs. Trekking – spalanie, praca nad sylwetką i kondycją

W kontekście porównywania tych dwóch dyscyplin z pewnością pojawi się pytanie o ich efektywność. Mierzymy ją nie tylko w ilości spalonych kalorii, ale także angażowania do ruchu całego ciała oraz poprawy wydolności oddechowej. To oczywiste, że pod względem wytrzymałości bardziej wymagającą dyscypliną jest trekking. Na szlaku górskim mierzymy się przecież nie tylko z pieszą wędrówką, ale także elementami wspinaczki, przy której niezbędne są silne ręce. W trakcie trekkingu dotyka nas również problem z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Im wyżej nad poziomem morza się znajdujemy, tym niższa temperatura. Istnieje także ogromne ryzyko opadów deszczu czy śniegu i to niezależnie od tego, jaką porą roku wybierzemy się na swoją wyprawę. Można więc przyznać, że trekking został stworzony dla ludzi o mocnych nerwach i duszy zdobywcy. Nie każdy, a już na pewno nie osoby w starszym wieku, mogą sobie pozwolić na tego typu wyzwania, podczas których rzeczywiście spalamy ogromne ilości kalorii. To dlatego w góry zawsze zabieramy ze sobą wysokoenergetyczne posiłki, na przykład czekoladę!

Nordic walking w pewnym sensie jest o wiele bardziej przystępną dyscypliną sportową. Może po niego sięgnąć każdy, kto chce zapracować nad swoją kondycją, masą mięśniową czy spalaniem tłuszczu. Nordic walking nie obciąża nadmiernie organizmu ani oddechowo, ani w zakresie układu kostnego, dlatego jest wskazany dla osób w podeszłym wieku, jednak nie tylko dla nich! Trzeba wspomnieć o tym, że w trakcie treningu chodzonego z kijkami, uruchamiamy do pracy nie tylko mięśnie nóg i pośladków, ale także mięśnie ramion czy brzucha. Jest to przecież podstawa treningu kardio, który spala największą ilość kalorii. Zatem uprawiany regularnie nordic walking może być fantastycznym sposobem na zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej, o ile oczywiście stosujemy się do zasad zrównoważonej, zdrowej diety!

Nordic walking jako przygotowanie do trekkingu

Jeśli chodzi o zdobywanie górskich szczytów, to oczywistym jest, że potrzebujemy do niego odpowiedniego przygotowania. Nie tylko pod względem zdobycia siły i sprawności, która rzeczywiście w górach jest niezbędna, ale także w zakresie kondycji, poprawy wydolności oddechowej oraz ogólnej wytrzymałości organizmu. Dlatego bardzo często mówi się o tym, że nordic walking może być świetnym przygotowaniem do trekkingu. Chodzimy podobnym tempem, angażując wiele grup mięśniowych, a zarazem wyrabiamy w sobie coraz większą wytrzymałość i uczymy się pracy nad regularnym oddechem. Nie bez przyczyny w efektach regularnego uprawiania nordic walkingu podaje się zazwyczaj „łatwość wchodzenia na szczyty górskie”. Taka wędrówka z kijkami po różnym podłożu zdecydowanie może przygotować nas do wyprawy trekkingowej!

trekking a nordic walking różnice

Nordic walking i trekking mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim obie te dyscypliny w głównej mierze opierają się na chodzeniu. Wypróbuj obydwu, bo są równie efektywne i wymagające!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *