Stęskniony za dziką, piękną przyrodą, oszałamiającymi widokami i świeżym powietrzem postanowiłeś, że w tym roku choć część wakacji spędzicie z rodziną aktywnie i wyruszycie na podbój górskich szlaków? Jeżeli tym razem towarzyszyć Ci będą najmłodsi piechurzy, to musimy uczulić Cię na kilka kwestii…
Jak zapewne się domyślasz wyprawa w góry z dziećmi latem nieco różni się od wyjazdu z wprawionymi w bojach znajomymi, którzy niejedną trasę pokonali już na własnych nogach. Z tego też względu dziś przygotowaliśmy esencjonalny poradnik dotyczący tego, o czym warto pamiętać wybierając się w góry latem z dziećmi.
1. Dokładnie się przygotuj
Odpowiedni ekwipunek w górach to absolutna podstawa, dlatego też jeszcze przed wyruszeniem w trasę do wybranego miejsca, gdzie masz zamiar spędzić kilka dni upewnij się, że aby na pewno zarówno Ty, jak i Twoje dziecko jesteście właściwie przygotowani. Mowa tutaj chociażby o butach trekkingowych wyposażonych w stabilne i antypoślizgowe podeszwy zakończone warstwą niezawodnego bieżnika sprawdzającego się również na śliskich i zabłoconych nawierzchniach czy kamieniach i korzeniach. W pakowanym bagażu nie może oczywiście zabraknąć także ubrań w góry na lato, a więc:
- dziecięcych T-shirtów i oddychających koszulek odprowadzających nadmiar wilgoci z powierzchni skóry;
- krótkich i długich spodni (dobrym wyborem będą funkcjonalne, turystyczne spodnie z odpinanymi nogawkami);
- długich skarpetek, które zabezpieczą skórę przed otarciami;
- nakrycia głowy w postaci czapki lub kapelusza;
- bluzy z kapturem bądź innej;
- kurtki przeciwdeszczowej;
Aby niczego nie zapomnieć najlepiej jeszcze kilka dni przed wyjazdem przygotuj sobie listę i pakuj się odhaczając z niej kolejne podpunkty.
2. Mierz siły na zamiary
Wiele osób uważa, że jadąc w góry z dziećmi latem osiąga się zupełnie nowy poziom wtajemniczenia i faktycznie ciężko jest się z tym nie zgodzić. Trzeba bowiem wówczas zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i dopasować je do potrzeb oraz możliwości małych piechurów. Porywanie się z motyką na słońce i planowanie bardzo ambitnych tras nie jest najlepszym pomysłem – lepiej jest zacząć od spokojniejszych wędrówek i następnie stopniowo zwiększać ich długość oraz trudność. Dzięki takiej praktyce na pewno nie zniechęcisz swojego dziecka do pieszych wędrówek.
3. Zostaw trochę wolnego miejsca w plecaku
Wydaje Ci się, że wybrany i ubrany przed wyjściem strój w góry latem wystarczy Twojemu maluchowi? Nie będziemy kłamać: taki scenariusz brzmi nieco zbyt optymistycznie, dlatego też pakując się do wyjścia w hotelowym pokoju czy wynajętym apartamencie powinieneś włożyć do plecaka nie tylko mapę, powerbank, dodające sił przekąski i wodę, ale również… zapasowe ubrania dla swojego juniora.
Pogoda w górach potrafi być bowiem bardzo nieprzewidywalna i po towarzyszącym od rana słońcu możesz nie być śladu tuż po wejściu na szlak, dlatego też w każdym plecaku powinna znaleźć się cieplejsza odzież, kurtka przeciwdeszczowa oraz skarpetki na zmianę, które przydadzą się np. gdy ktoś postanowi sprawdzić temperaturę biegnącego przez szlak strumyka.
4. Nie zapomnij o relaksie i zabawie
Choć już sama wyprawa w góry z dziećmi latem z pewnością będzie atrakcją dla Twojej pociechy (zwłaszcza jeżeli na co dzień nie ma możliwości obcowania z górskim klimatem i spektakularnymi krajobrazami), to nie oznacza to, że powinieneś zapomnieć o… zabawie.
Istnieje szansa, że junior będzie tak zaaferowany otaczającą go przyrodą, że znudzona mina nie pojawi się na jego twarzy nawet na chwilę, jeśli jednak coś takiego miałoby miejsce, to możesz zaproponować mu bezpieczne urozmaicenie wolnego czasu przeznaczonego na w pełni zasłużony odpoczynek. Wspólne wyszukiwanie określonych gatunków roślin, przyspieszony kurs fotografii lub też wciągające opowiadania na pewno zajmą go na co najmniej kilka minut.