Usuwanie soli z butów

ośnieżone góry

Choć sezon zimowy przynosi wiele radości i zabawy, dla naszych butów potrafi być zabójczy. Nie tylko dlatego, że buty przemakają, ale również ze względu na sól, którą posypuje się zaśnieżone chodniki.

Ta chemiczna substancja mocno wchłania się w obuwie, pozostawiając brzydkie plamy, które mogą zaważyć na ostatecznym, nieestetycznym wyglądzie butów. Jak się ich pozbyć i przede wszystkim jak zabezpieczyć buty przed solą?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Na początku należałoby wspomnieć, że chlorek sodu, który służy do roztapiania śniegu na chodnikach może naprawdę trwale zniszczyć buty. Jeśli zainwestowaliśmy w naturalną skórę, ale nie zadbaliśmy o jej odpowiednią ochronę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod wpływem soli odbarwi się, a nawet odkształci. Podobnie jest z butami zamszowymi. Zatem doskonale zadziała stara, sprawdzona zasada: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Jak to zrobić?

Przed pierwszym włożeniem butów na trudne warunki zimowe użyj pielęgnującego kosmetyku. W przypadku butów ze skóry naturalnej świetnie sprawdzi się tłusta pasta, a na nią krem z pigmentem. Tego typu ochronne kosmetyki do butów nie tylko zapobiegną brzydkim plamom z soli, ale również przemakaniu! Jeśli chodzi o buty outdoorowe oraz zamszowe najlepszy będzie impregnat w sprayu, który proponuje się przy każdym zakupie butów na zimę. Naprawdę warto zadbać o przedłużenie żywotności naszych ulubionych butów!

Zasoliło się, i co teraz?

Mimo wszystko jesteśmy czasem odporni na dobre rady, a może nie zastosowaliśmy kosmetyków pielęgnacyjnych przez brak czasu. Buty po kontakcie z solą zyskały nieładny wygląd.

Jak się pozbyć uciążliwych plam?

Na początek mokra szmatka z delikatnym kosmetykiem myjącym. Może to być specyfik do czyszczenia skór czy zamszu albo zwykły szampon lub mydło. Usuwamy z jego pomocą plamy z soli. Jednak najważniejszy w tym przypadku jest czas! Plamy lubią wżerać się i powodować trwałe uszkodzenie, dlatego należy je usuwać w tempie ekspresowym. Zamiast więc czekać na powrót do domu, sięgnij po chusteczki nawilżające, którymi możesz zadziałać doraźnie niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz! A po starciu plam? Oczywiście impregnat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *