Co wziąć na wycieczkę w góry?

plecak

Jeśli mamy już jasność w kwestii ubrania na wycieczkę w góry, pozostaje jeszcze pytanie o to, co ze sobą zabrać. Kapryśna pogoda na wysokościach to nie jedyny problem, jaki możesz napotkać na szlaku. Góry to niezwykle wymagające wyzwanie, dlatego odpowiedź na pytanie: co wziąć ze sobą na górską wycieczkę, będzie zawierało więcej niż aparat fotograficzny i kanapki. Zacznijmy jednak od początku.

(Suchy) prowiant

Jedna z podstaw wyposażenia na wycieczkę w góry to oczywiście odpowiednio skomponowany posiłek. Żywienie ma tu kluczowe znaczenie, jeśli nie chcesz zasłabnąć lub odwodnić się w trakcie zdobywania szczytu. Kanapki będą oczywiście świetnym wyborem. Najlepiej, jeśli włożysz do nich dużo wartościowych składników, takich jak białko pod różnymi postaciami, np. szynki, sera białego lub jaj. Białko będzie regenerowało twoje mięśnie w trakcie wysiłku. Jednak niezbędną częścią górskich wypraw, nawet jeśli na co dzień unikasz glutenu oraz wszelkiej żywności o wysokiej zawartości cukru, są węglowodany. Bez węgli nie da się pozytywnie przejść górskiej wyprawy, ponieważ to właśnie one odpowiadają za dostarczanie energii naszym mięśniom! Dlatego koniecznie weź ze sobą na wycieczkę wysokoenergetycznego batonika, a nawet całą tabliczkę czekolady. Uwaga! Wysokoenergetyczny, nie oznacza energetyczny. Zrezygnuj więc z napojów z wysoką zawartością kofeiny i innych substancji pobudzających, które co prawda dodają energii, ale mogą też być przyczyną problemów z ciśnieniem i sercem, co w górach może okazać się bardzo niebezpieczne. Co zatem pić w trakcie wycieczki? Najlepsza będzie po prostu woda! A jeśli wybierasz się na wysoki szczyt i czeka cię bardzo intensywny wysiłek, wymień wodę na napój izotoniczny.

Co wziąć na wycieczkę w góry - dres

Ubranie uzupełniające

O tym, jak ubrać się na wycieczkę w góry pisane są eseje. Jednak nie można udzielić pełnej odpowiedzi na pytanie: co wziąć na wycieczkę w góry, bez wspomnienia o dodatkowych elementach garderoby. Kurtka deszczowa zajmuje tu pierwsze miejsce pod względem przydatności. Warto jednak zaopatrzyć się jednak w dodatkową parę skarpet, na wypadek, gdyby te pierwsze uległy przemoczeniu. Przydatne będą też akcesoria zimowe – czapka, szalik, rękawiczki oraz okulary przeciwsłoneczne z dużym filtrem.

A propos filtrów…

Zabierz ze sobą również krem z filtrem, który ochroni twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które co prawda umilają wyprawę, jednak mogą też być bardzo niebezpieczne. A jeśli o kosmetykach mowa, to przydatny będzie też balsam do ust lub wazelina, która natłuści przesuszoną wiatrem skórę, dzięki czemu uda ci się uniknąć pojawienia się zajadów lub spierzchnięcia warg.

Torebka z krzyżykiem

Niezwykle istotnym, jeśli nie najważniejszym, elementem wyposażenia na wycieczkę w góry jest oczywiście apteczka. Wystarczy, jeśli będzie ją miała jedna osoba z wyprawy, ale jeśli przyjmujesz szczególne leki, koniecznie zabierz je ze sobą w plecaku! Co do apteczki? Oczywiście różnego rodzaju bandaże, gazy, woda utleniona, plastry – na odciski i na rany, ale także podstawowe tabletki przeciwbólowe.

Co wziąć na wycieczkę w góry?

Górski ekwipunek

Nie zapominajmy też o podstawowym wyposażeniu każdego wędrowca, do którego zaliczamy:

-mapę – tradycyjną, papierową, na której są zaznaczone szlaki, a w szczególności ten, który sami wybraliśmy. Mapa w smartphonie może zawieść lub stracić zasięg, ale ta papierowa ma ogromną moc.

-kompas – choć słowo to wydaje się być archaizmem, a z wyznaczaniem kierunków ostatni raz miałeś do czynienia na geografii w liceum, jest to niezwykle przydatne urządzenie.

-latarkę – na wypadek jeśli zabłądzisz i zastanie cię noc.

-mały scyzoryk, bo nigdy nie wiesz, co spotka cię na szlaku.

-chusteczki higieniczne i chusteczki nawilżone.

-smartphone oraz powerbank – na wypadek konieczności wezwania pomocy upewnij się, że twój telefon będzie zawsze naładowany.

Perfekcyjne przygotowanie do górskich wypraw to kompleksowe spojrzenie na to, co może się stać. Jeśli chcesz wiedzieć, co ze sobą zabrać, pomyśl o sytuacjach, które mogą, choć jak wiadomo, nie muszą, spotkać cię na szlaku. I pamiętaj, ze względy bezpieczeństwa mają tu największe znaczenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *