Jak prać Gore-Tex?

żółte buty gore-tex

Jeśli jesteś w posiadaniu odzieży wyposażonej w membranę Gore-Tex zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, że innowacyjne produkty wymagają specjalnego traktowania. Dziś podpowiadamy, jak prać poszczególne elementy garderoby Gore-Tex.

Odzież wierzchnia

W przypadku prania odzieży wierzchniej Gore-Tex istotne jest, by w pierwszym kroku zasunąć wszystkie zamki, zapiąć kieszenie oraz paski. Pranie powinno odbywać się w temperaturze 40° C. Pranie w niższych lub wyższych temperaturach może negatywnie wpłynąć na membranę, co w konsekwencji jest w stanie doprowadzić do całkowitej utraty specjalistycznych właściwości odzieży Gore-Tex. Do prania należy użyć niewielkiej ilości detergentu, pamiętając o dwukrotnym płukaniu, które zredukuje ryzyko wystąpienia niepożądanych zagnieceń. Do prania nie można dodawać odplamiaczy, wybielaczy oraz środków zmiękczających, gdyż mogą one negatywnie wpływać na stan odzieży. Ubrania Gore-Tex można prać z innymi ubraniami, jednak pod warunkiem, że nie są one bardzo zabrudzone.

W celu optymalnego wysuszenia, trzeba odczekać aż odzież wyschnie naturalnie, dopiero później można ją suszyć w suszarce, korzystając z delikatnych ustawień urządzenia. Czas suszenia powinien wynosić 20 minut.

Prasowanie musi się odbywać przy ustawieniach dedykowanych delikatnych tkaninom, bez używania pary. Między odzieżą Gore-Tex a żelazkiem należy umieścić czysty ręcznik bądź szmatkę. Takie rozwiązanie uskuteczni reaktywację preparatu DWR (Durable-Water-Repellent), który znajduje się na zewnątrz ubrania.

Jeśli konieczne jest czyszczenie na sucho w fachowym zakładzie, warto pamiętać, by pranie odbyło się przy wykorzystaniu preparatu z rozpuszczalnikiem węglowodorowym. Przed suszeniem niezbędne jest skorzystanie z preparatu DWR w sprayu.

Po dłuższym czasie środek hydrofobowy, który jest nakładany fabrycznie na odzież, może przestać działać w wyniku intensywnego użytkowania i naturalnego procesu zużywania się. Gdy zauważymy brak działania właściwości hydrofobowych powinniśmy skorzystać z preparatu DWR, który dostępny jest w sklepach z asortymentem o charakterze outdoorowym.

Obuwie

Buty Gore-Tex należy przetrzeć wilgotną szmatką w celu pozbycia się największych zabrudzeń. Jeśli buty mają skórzane elementy warto zadbać o ich pielęgnację i konserwację. Dobrze jest również wyczyścić wkładkę oraz pozbyć się z niej niepożądanych elementów, takich jak piasek czy kurz.

Obuwie z membraną Gore-Tex wymaga suszenia w naturalnych warunkach (umiarkowane temperatury). Nie można stawiać butów zbyt blisko urządzeń grzewczych.

W sklepach obuwniczych oraz sklepach z odzieżą outdoorową bez problemu można kupić preparaty do pielęgnacji obuwia Gore-Tex. Ich stosowanie jest zależne od zaleceń producenta, dlatego najlepiej przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki lub informacjami znajdującymi się na opakowaniu konkretnego preparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *