Jakie buty w góry na lato?

ludzie w górach

Jeśli myślisz, że letnia wyprawa w góry to błahostka, to jesteś w błędzie. Słoneczna pogoda, sprzyjająca wędrówkom temperatura powietrza i suche podłoże mogą skutecznie zbić nas z tropu.

Również w trakcie wakacji potrzebujemy odpowiednich butów w góry na lato! Jak je wybrać, by zapewnić sobie stuprocentowe bezpieczeństwo?

Po pierwsze przyczepność

Jak zawsze wybór butów górskich zaczynamy od wspomnienia o bieżnikach na podeszwie. To niezależnie od pogody najważniejszy punkt na liście funkcji, jakie muszą spełniać buty trekkingowe. „Moc” bieżnika dopasowujmy zawsze do typu podłoża. Zimą przydadzą się drobniejsze, bardziej wystające wypustki, które świetnie poradzą sobie ze śliskimi, oblodzonymi górami. Jeśli natomiast chodzi o buty w góry na lato, w zupełności wystarczy bieżnik zbliżony do tych, które stosuje się w butach sportowych. Musi być jednak wykonany z dobrej jakości gumy, która poradzi sobie na skałach i błotnistym podłożu.

Daj stopie odetchnąć

Lato, nawet w górach, to czas kiedy stopy w butach mocno się pocą. Dlatego marki od lat pracowały nad tym, by poprawić nasz komfort w czasie wędrówek. Jednym z największych osiągnięć są sandały trekkingowe. To buty wykonane w taki sposób, by zapewniać maksymalny przewiew. Inwestując w tego typu obuwie, mamy pewność, że nasza stopa będzie oddychać, a co za tym idzie nie będzie przemoczona. Wzmaga to więc również komfort wędrówki. Jeśli jednak wybierasz się w wyższe góry o bardziej zróżnicowanym podłożu, bezpieczniej będzie założyć standardowe obuwie trekkingowe, z tą różnicą, że wykonane zostanie z przewiewnych materiałów. Unikajmy więc latem skóry i syntetyków, w których stopy mogą mocno się pocić i sprawiać, że nasza wyprawa będzie mniej przyjemna.

Dla niesamowitych widoków, cudownego wysiłku fizycznego i ogromnej ilości świeżego powietrza warto wybrać się w góry latem. To też idealna pora na rozpoczęcie swojej przygody z trekkingiem. Aby jednak z powodzeniem zdobyć wybrany przez nas szczyt, zaopatrzmy się w porządne buty w góry na lato, które przy dobrych wiatrach posłużą nam przez lata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *