Czym są buty trekkingowe?

buty górskie

Termin „obuwie trekkingowe” stał się dziś niezwykle pojemny, bo poza charakterystycznymi modelami butów górskich znajdziemy w ofercie również takie do chodzenia na co dzień. Co jednak w praktyce oznacza pojęcie buty trekkingowe?

Trekking – nie tylko wspinaczka

Należałoby rozpocząć od wyjaśnienia terminu „trekking”. Sport ten pokochało mnóstwo osób ze względu na bliskość natury oraz możliwość podróżowania. Wiąże on się z wędrówką połączoną ze wspinaczką górską. W głównej mierze jednak polega na chodzeniu. Takie było jego pierwotne znaczenie, które wywodzi się z południowej Afryki, gdzie „trek” symbolizuje właśnie wędrówkę ludów w celu zdobycia kolejnych ziem. Połączenie trekkingu z górami nastąpiło dopiero później i odnosiło się w szczególności do Himalajów. Nie zapominajmy jednak, że trekking to nie tylko wspinaczka, ale taka forma turystyki, która wymaga chodzenia, wędrowania.

buty trekkingowe

Czym są buty trekkingowe?

Z racji przemierzania długich dystansów, bardzo często po nierównym, niebezpiecznym podłożu, w trakcie trekkingu wymagane jest odpowiednie obuwie. W wyniku wielu prób powstały buty trekkingowe, czyli inaczej buty przeznaczone do wędrówki. W tej grupie możemy wyróżnić buty górskie, które z powodzeniem poradzą sobie podczas wspinaczki oraz buty, które na pierwszy rzut oka zapewnią nam poczucie komfortu w bardzo zróżnicowanych warunkach. Czym charakteryzują się buty tego typu?

Trekki podeszwa

Najbardziej rozpoznawalnym elementem butów trekkingowych jest oczywiście podeszwa z charakterystycznymi, specjalnie przygotowanymi do różnych rodzajów podłoża wypustkami. Podeszwa ta to nie tylko świetna przyczepność, co akurat rzuca się w oczy, ale również stabilność oraz ponadprzeciętna amortyzacja. Dzięki tym cechom nawet w czasie długiej wędrówki nie męczymy się zbyt mocno, a nasze stopy są chronione przed kontuzjami stawów i więzadeł. Równie ważny jest materiał, z którego wykonuje się podeszwy butów trekkingowych. Jest to zazwyczaj odporna na ścieranie guma, która zapobiega szybkiemu niszczeniu się butów. Dzięki temu możemy się nimi cieszyć przez długi czas użytkowania.

buty trekkingowe

Co z tą cholewką?

Specyficznie skonstruowana jest również cholewka buta trekkingowego. Dopasowuje się ją do trudnych warunków atmosferycznych, które bardzo często występują w górach, ale także stawia się na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. W trakcie treningu możemy porządnie się zmęczyć, a nasze stopy spocą się, dlatego ważne, by buty trekkingowe zadbały o przewiew i komfort chodzenia. Najczęściej wykonuje się je ze znanego materiału gore-tex, który oddala nadmiar wilgoci z wewnątrz na zewnątrz, ale też nie przepuszcza kropel deszczu. To idealne rozwiązanie również pod względem wytrzymałości obuwia trekkingowego.

Buty trekkingowe można w skrócie nazwać butami do wędrówek. Powinny być dostosowane do naprawdę trudnych warunków, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy zmieni się pogoda lub kiedy przyjdzie ci się zmierzyć ze wspinaczką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *