Termin „obuwie trekkingowe” stał się dziś niezwykle pojemny, bo poza charakterystycznymi modelami butów górskich znajdziemy w ofercie również takie do chodzenia na co dzień. Co jednak w praktyce oznacza pojęcie buty trekkingowe?
Trekking – nie tylko wspinaczka
Należałoby rozpocząć od wyjaśnienia terminu „trekking”. Sport ten pokochało mnóstwo osób ze względu na bliskość natury oraz możliwość podróżowania. Wiąże on się z wędrówką połączoną ze wspinaczką górską. W głównej mierze jednak polega na chodzeniu. Takie było jego pierwotne znaczenie, które wywodzi się z południowej Afryki, gdzie „trek” symbolizuje właśnie wędrówkę ludów w celu zdobycia kolejnych ziem. Połączenie trekkingu z górami nastąpiło dopiero później i odnosiło się w szczególności do Himalajów. Nie zapominajmy jednak, że trekking to nie tylko wspinaczka, ale taka forma turystyki, która wymaga chodzenia, wędrowania.
Czym są buty trekkingowe?
Z racji przemierzania długich dystansów, bardzo często po nierównym, niebezpiecznym podłożu, w trakcie trekkingu wymagane jest odpowiednie obuwie. W wyniku wielu prób powstały buty trekkingowe, czyli inaczej buty przeznaczone do wędrówki. W tej grupie możemy wyróżnić buty górskie, które z powodzeniem poradzą sobie podczas wspinaczki oraz buty, które na pierwszy rzut oka zapewnią nam poczucie komfortu w bardzo zróżnicowanych warunkach. Czym charakteryzują się buty tego typu?
Trekki podeszwa
Najbardziej rozpoznawalnym elementem butów trekkingowych jest oczywiście podeszwa z charakterystycznymi, specjalnie przygotowanymi do różnych rodzajów podłoża wypustkami. Podeszwa ta to nie tylko świetna przyczepność, co akurat rzuca się w oczy, ale również stabilność oraz ponadprzeciętna amortyzacja. Dzięki tym cechom nawet w czasie długiej wędrówki nie męczymy się zbyt mocno, a nasze stopy są chronione przed kontuzjami stawów i więzadeł. Równie ważny jest materiał, z którego wykonuje się podeszwy butów trekkingowych. Jest to zazwyczaj odporna na ścieranie guma, która zapobiega szybkiemu niszczeniu się butów. Dzięki temu możemy się nimi cieszyć przez długi czas użytkowania.
Co z tą cholewką?
Specyficznie skonstruowana jest również cholewka buta trekkingowego. Dopasowuje się ją do trudnych warunków atmosferycznych, które bardzo często występują w górach, ale także stawia się na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. W trakcie treningu możemy porządnie się zmęczyć, a nasze stopy spocą się, dlatego ważne, by buty trekkingowe zadbały o przewiew i komfort chodzenia. Najczęściej wykonuje się je ze znanego materiału gore-tex, który oddala nadmiar wilgoci z wewnątrz na zewnątrz, ale też nie przepuszcza kropel deszczu. To idealne rozwiązanie również pod względem wytrzymałości obuwia trekkingowego.
Buty trekkingowe można w skrócie nazwać butami do wędrówek. Powinny być dostosowane do naprawdę trudnych warunków, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy zmieni się pogoda lub kiedy przyjdzie ci się zmierzyć ze wspinaczką.