Odzież Gore-Tex

kobieta w zimie

Powstanie wodoszczelnej i wiatroodpornej membrany umożliwiło entuzjastom outdooru rozwijanie swojej pasji w pełnym komforcie. Gore-Tex od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych tego rodzaju membran, którą wykorzystuje się w produkcji odzieży. Ten wynalazek sprawił także, że powstały inne firmy zajmujące się wyrobem takich materiałów.

Czym jest tkanina Gore-Tex i jak powstała?

Wspomniana technologia z powodzeniem wykorzystywana jest od 1976 roku. Za tę innowację odpowiedzialna jest firma W.L. Gore & Associates, którą założył Wilbert L. wraz Genevieve Gore. Przedsiębiorstwo powstało w piwnicy ich domu, który mieścił się w miejscowości Newark, w stanie New Jersey. Wilbert, znany również jako Bill, odszedł z pracy na etacie, by eksperymentować z polytetrafluoroetylenem (PTFE). W rozwoju firmy duży udział miał syn Billa – Bob, który jest odpowiedzialny za stworzenie ekspandowanego polytetrafluoroetylenu (ePTFE), czyli materiału o porowatej strukturze, odznaczającego się wodoodpornością.

Jak, już zostało wspomniane, po otrzymaniu patentu, pierwsze sprzedaż zaawansowanej tkaniny o nazwie Gore-Tex miała miejsce w 1976 roku. Była to innowacja na skalę światową, ponieważ wcześniej nie znano tworzywa, które byłoby jednocześnie wodoszczelne oraz wiatroszczelne i%nbsp;odznaczało się dobrą oddychalnością.

Firma z roku na roku rozwijała się coraz szybciej, poszerzając swój asortyment o nowe produkty. W 1980 roku marka wprowadziła na rynek specjalne wkładki do rękawic z materiału Gore-Tex. Rewolucyjny był też rok 1981, kiedy to astronauci z NASA zaczęli użytkować skafandry powstałe z tkaniny Gore-Tex. W 1989 roku tkanina zaczęła być reklamowana pod hasłem „Guaranteed to keep you dry” („Gwarancja suchości”).

Obecnie z membranę Gore-Tex wykorzystują najwięksi i najpopularniejsi producenci odzieży, ze szczególnym uwzględnieniem producentów znanych z typowo outdoorowego asortymentu. Odzież z wykorzystaniem tkaniny opatentowanej przez firmę W.L. Gore & Associates jest ceniona przez klientów za wodoszczelność, dobrą oddychalność oraz gwarancję ochrony przed wiatrem i innymi czynnikami wynikającymi z trudnych warunków atmosferycznych.

Odzież z wykorzystaniem Gore-Tex

Tkanina Gore-Tex służy do produkcji rozmaitej odzieży. Brandy odzieżowe wykorzystują ten niesamowity surowiec do tworzenia kurtek, bluz, spodni czy butów.

Firmy, które wykorzystują Gore-Tex

Oprócz producentów odzieży outdoorowej, z tkaniny Gore-Tex korzysta wiele firm produkujących znaną odzież sportową. Do grona takich marek można zaliczyć na przykład adidas, który wykorzystuje Gore-Tex między innymi w swojej serii obuwia outdoorowego – adidas Terrex. Cenioną na świecie tkaninę można spotkać również w butach Nike. Od używania wodoodpornej membrany nie stroni też marka Puma. Wśród innych marek, które stosują w swoich produktach Gore-Tex można wymienić: New Balance, Reebok czy Timberland.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *