Mówi się, że rozmiar rozmiarowi nierówny, dlatego szczególnie przy kupowaniu butów online trzeba szczególnie uważać. W dorosłym życiu nasza stopa nie rośnie, jednak zdecydowanie w różnych modelach obuwia potrzebuje odmiennych warunków. Jak więc dobrać te idealne buty trekkingowe? Kupić za duże czy może za małe?
Idealne dopasowanie
Nasze stopy bardzo często są niewymiarowe. Wiele osób narzeka na dysproporcje pomiędzy prawą a lewą. Zdecydowanie utrudnia to kupno butów, szczególnie wtedy, gdy stoimy przed decyzją wyboru najlepszych butów na wysokim obcasie czy balerinek na wiosnę. Takie buty muszą być idealnie dopasowane, bo nie mogą spadać ze stóp ani cisnąć. Wypadałoby więc powiedzieć, że pytanie o to, czy kupić za duże czy za małe buty jest zupełnie bezzasadne. Idei perfekcyjnego dopasowania hołdują ostatnio projektanci butów sportowych, których misją stało się odwzorowywanie kształtu naszej stopy w unikalnych modelach butów. Stąd na rynku pojawiły się wszystkie modele z tak zwaną skarpetkową cholewką. Jednak każdy, kto ma do czynienia z butami trekkingowymi i używa ich głównie na szlakach, wie, że pytanie ma sens. Dlaczego?
Trek, czyli wędrówka po szlakach
Słowo trek pochodzi z południowej Afryki, gdzie oznacza dokładnie wędrówkę po szlakach. Z czasem jednak buty trekkingowe zaczęły być utożsamiane z butami outdoorowymi, czyli wszelkimi modelami na zimę noszonymi również na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że buty trekkingowe przeznaczone są głównie do górskich wędrówek i wspinaczki, a to oznacza, że powinny zapewniać ponadprzeciętną wygodę. W tym kontekście pytanie o to, czy kupić buty za małe czy za duże nabiera sensu. Wiele czynników wpływa na to, że w trakcie wędrowania po górach nasze stopy puchną. Poza tym nosimy je najczęściej w grubych skarpetach, które mają za zadanie chronić nas przed zimnem. Odpowiedź nasuwa się więc sama – buty powinny być odrobinę za duże, jednak nie może być to za wielkie odstępstwo od rozmiaru, który nosimy na co dzień. Idealne dopasowanie nie wchodzi tu w grę, tak samo jak buty za małe, które w błyskawicznym czasie mogłyby poranić nasze stopy i być przyczyną końca wyprawy. Jeśli myślimy o komforcie i bezpieczeństwie, pamiętajmy, by przymierzać buty na nieco grubszą skarpetkę. Z reguły pół rozmiaru więcej wystarczy, by zapewnić sobie wygodę i wytrzymałość na szlaku! Dobrze dobrane buty to podstawa dotarcia do celu.