Po trudnym okresie zimowym, kiedy w górach zalegał śnieg i stwarzał niebezpieczeństwo dla wędrowców, przyjdzie wreszcie czas, kiedy szturmem ruszymy na szlak!
Upragniona wiosna, czyli jedna z piękniejszych pór roku dla górskich krajobrazów. Wraz z pierwszą wyprawą pojawia się jednak słuszne pytanie: jakie buty trekkingowe na wiosnę wybrać?
W marcu, jak w garncu i kwiecień-plecień
Nie bez przyczyny pierwsze miesiące wiosny pojawiają się w przysłowiach jako te, w których najwięcej dzieje się w pogodzie. I choć w górach zawsze warunki atmosferyczne zmieniają się jak w kalejdoskopie, to wiosna może nam się szczególnie dać we znaki. Należy więc wziąć pod uwagę fakt, że spotkamy na swojej drodze zarówno topniejący śnieg, jak i ten, który wciąż jest przymarzający. Na szlaku mogą się też trafić fragmenty z błotem i śliską powierzchnią. Wszystkie te warunki mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo, a poradzić sobie z nim możemy tylko wtedy, gdy mamy na nogach odpowiednie buty trekkingowe na wiosnę.
Jakie są?
Nie zastanawiajmy się nad tym, czy powinny sięgać za, czy też przed kostkę. Mimo że wielu miłośników gór woli buty mniej zabudowane, tak naprawdę w tych z wysoką cholewką możemy chodzić cały rok, również latem i wiosną. Skupmy się jednak na tym, by buty nie były mocno ocieplane. Te z kożuszkiem i solidną warstwą termoizolacyjną sprawdzają się głównie zimą, gdy temperatury rzeczywiście sięgają wysoko poniżej zera. W przypadku butów trekkingowych na wiosnę lepiej zwrócić uwagę na lekką przewiewność, która z pewnością przyda się, gdy zaświeci słońce, a to wiosną będzie zdarzać się coraz częściej. Najważniejszym elementem obuwia górskiego niezależnie od pory roku jest oczywiście przyczepna podeszwa, dzięki której nie stanie nam się krzywda. Wspomniane wcześniej typy podłoża są też świetnym wytłumaczeniem dla kupna butów za kostkę. W końcu dodatkowe ustabilizowanie zadziała wyłącznie na naszą korzyść!
Wędrówki górskie wiosną to jedna z najprzyjemniejszych form rozpoczęcia nowego pory roku i wypoczynku od codziennych spraw. Jak zawsze jednak pamiętajmy przed wybraniem się na szlak, by zaopatrzyć się w porządne, dostosowane do warunków pogodowych i czynników zewnętrznych buty trekkingowe na wiosnę.