Kurtki Gore-Tex

kurtki gore-tex

Kurtka z membraną to doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą komfortowo spędzać czas w trudnych warunkach atmosferycznych. Zaawansowane technologicznie tworzywo doskonale chroni przed deszczem, śniegiem czy silnym wiatrem, dlatego tego rodzaju kurtki świetnie sprawdzają się na przykład w czasie górskich wędrówek. Najpopularniejszą membraną jest Gore-Tex, która została wynaleziona przez firmę W.L. Gore & Associates. Zatem szukając odpowiedniej ochrony termicznej warto rozejrzeć się właśnie za takimi kurtkami.

Gore-Tex i optymalny komfort termiczny

Kurtka jest odzieniem wierzchnim, które zakładamy na pozostałe elementy garderoby w celu wzmocnienia ochrony przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Wiatr, deszcz i śnieg mogą nie tylko sprawić, że będzie nam zimno, lecz w ekstremalnych sytuacjach są one w stanie doprowadzić nawet do wyziębienia organizmu. Zadaniem kurtki z membraną Gore-Tex jest zagwarantowanie nam optymalnej ochrony termicznej. Warto zaznaczyć, że membrana nie zapewnia dodatkowego ciepła, jednak skutecznie zapobiega jego utracie. Dzięki dobrej oddychalności kurtka Gore-Tex chroni nas również przed własną wilgocią, która odprowadzana jest na zewnątrz.

Na czym polega działanie Gore-Tex w kurtkach?

Membrana Gore-Tex to wodoszczelna i wiatroodporna tkanina. Technologia ta może być efektywna za sprawą wprasowania w materiał półprzepuszczalnej membrany, którą wykonuje się z teflonu o porowatej strukturze. Dzięki temu kurtki Gore-Tex mogą jednocześnie chronić przed utratą temperatury i odprowadzać pot na zewnątrz ubrania. W ten sposób w teflonie tworzy się otwory optymalnej wielkości, co ma wpływ na wodoszczelność i oddychalność gotowego produktu.

W czasie produkcji folię teflonową rozciąga się w tym samym czasie w dwóch kierunkach, a potem szybko wprasowuje się ją we właściwe tworzywo, jakimi najczęściej są dacron albo nylon.

Co wziąć pod uwagę kupując kurtkę Gore-Tex?

Podczas zakupu kurtki z membraną trzeba uwzględnić wiele istotnych czynników. Przede wszystkim najpierw musimy się zastanowić, w jakich okolicznościach mamy zamiar korzystać z naszego odzienia. To, co musisz wziąć pod uwagę w dużej mierze zależy od tego, czy potrzebujesz kurtki do górskich wędrówek czy do zimowych spacerów po parku. Ogromne znaczenie ma także to, czy zamierzasz używać swojej kurtki tylko o określonej porze roku, czy może chciałbyś postawić na produkt bardziej uniwersalny. Na rynku istnieje sporo różnych kurtek wyposażonych w membranę Gore-Tex, a producenci starają się dostosować swoje produkty do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Wobec tego kurtki różnią się od siebie nie tylko designem, ale także między innymi gramaturą użytego materiału czy specjalistycznymi dodatkami. Jeśli odpowiesz sobie na najważniejsze pytania i ustalisz, jaka forma aktywności przeważa w twoim życiu, wtedy będziesz mógł znaleźć dla siebie idealny model kurtki Gore-Tex.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *