Trekking, hiking, nordic walking. Jakie buty turystyczne wybrać?

dziewczyna w górach

Lubisz aktywny wypoczynek w terenie? Każdego lata lub zimy wybierasz się w góry, by zaczerpnąć świeżego powietrza i oczyścić umysł?

A czy wiesz jaką formę aktywności uprawiasz – trekking, hiking, a może nordic walking? Uwaga: do każdej z nich potrzebne są inne buty turystyczne!

Trekking a hiking, a może nordic walking?

Spacery po szlakach to ulubiona rozrywka coraz większej ilości osób. W niezwykły sposób potrafią relaksować, a jednocześnie wyciskać siódme poty. W czasie wędrówki można rozwiązać wiele swoich problemów albo wpaść na genialny pomysł własnego biznesu. Wraz z popularnością tego sportu rozrasta się również ilość jego gałęzi. Dziś nie mówimy już o spacerowaniu ani wędrówce, lecz o specjalistycznych dyscyplinach, z których każda ma swoją nazwę oraz cechy charakterystyczne. Najbardziej znane są:

trekking – to chyba najpopularniejsza forma wędrówki, jaką znamy, głównie ze względu na to, że powszechnie dostępne są buty trekkingowe. Trek – ten termin pochodzi z południowej Afryki, gdzie nazywano w ten sposób wędrówki ludów w celu zdobycia kolejnych ziem. Dziś trekking rozumiemy przede wszystkich jako sport, który łączy w sobie elementy pieszą wędrówkę po szlakach górskich z elementami wspinaczki.

hiking – piesza wędrówka, której nazwa narodziła się w Wielkiej Brytanii i to już w XIX wieku! Za kolebkę tej dyscypliny uznaje się jednak Kanadę i Stany Zjednoczone, gdzie mieszczą się najciekawsze, wielomilowe szlaki, przeznaczone specjalnie do hikingu. Czym hiking różni się od trekkingu? Nie uprawia się go na szlakach górskich, ale raczej wyżynno-nizinnych. Teren z pozoru łatwiejszy, jednak równie wymagający.

nordic walking – dyscyplina ciesząca się ogromną popularnością wśród polskich seniorów. To spacer niekoniecznie po szlaku (można go uprawiać również na boisku sportowym) ze specjalnymi kijkami. Uaktywnia wszystkie mięśnie naszego ciała!

buty turystyczne - sandały
źródło sklep.sizeer.com

Jakie buty turystyczne?

Wyposażenie odgrywa kluczową rolę w uprawianiu każdego typu wędrówki – niezależnie od tego, czy wybierasz się na wędrówkę po wysokich górach, czy też będziesz spacerować z kijkami po lesie. Niezwykle ważne są dobre buty turystyczne, przeznaczone specjalnie do danej dyscypliny. Jeśli mowa o trekkingu to najważniejszą funkcją obuwia będzie przyczepność podeszwy oraz dobre trzymanie kostki w cholewce. Hiking z kolei wymaga, by buty były bardzo wygodne – czeka cię bowiem bardzo długi spacer po zróżnicowanej powierzchni – przyda się więc bieżnik na podeszwie, ale też odpowiednio dopasowany rozmiar buta i miękka wyściółka w środku. Najmniej wymagający jest oczywiście nordic walking, szczególnie jeśli wybierzesz teren równy, jak bieżnia na boisku sportowym. Jeśli wybierasz się do lasu czy na szlak, warto zainwestować w buty turystyczne za kostkę, które odpowiednio uchronią przed niechcianą kontuzją.

Niezależnie od tego, jaki typ wędrówki wybierasz, pamiętaj, aby dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie! Wybieraj sprawdzone szlaki i ścieżki i dopasowuj rodzaj butów turystycznych do nawierzchni. Dzięki temu ustrzeżesz się przed kontuzjami i zmęczeniem, a wysiłek przyniesie same korzyści!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *