Jak wybrać buty trekkingowe dla dziecka?

dziecko w górach

Trekking to cudowna forma aktywności, którą często zarażamy się już jako najmłodsze dzieci.

Podróże w góry z dziećmi to jednak nie lada wyzwanie dla rodzica, szczególnie, jeśli nasza pociecha zaczęła już samodzielnie chodzić i zdobywa szczyty na własnych siłach. Wtedy też nadchodzi czas na kupno butów. A jakie buty trekkingowe dla dziecka będą najbardziej odpowiednie? Jak je wybierać i na co przede wszystkim zwracać uwagę?

Po pierwsze – do pory roku

Innymi cechami odznaczają się buty górskie na zimę, innymi na lato. Te pierwsze powinny być ocieplane, mocniej usztywniane i z bardziej pofałdowanym bieżnikiem na podeszwie. Te drugie to nie tylko buty przewiewne, ale też często nowe formy takie, jak sandały trekkingowe. Modele te różnią się więc pod wieloma względami, zarówno ze względu na użyte do wykonania ich materiały, jak i rodzaj przyczepności podeszwy do podłoża.

Po drugie – stabilnie i bezpiecznie

Pamiętajmy przy wyborze butów trekkingowych dla dziecka, że nasi najmłodsi towarzysze nie są jeszcze wprawionymi w bojach górskimi wędrowcami. Ich kroki mogą więc być niepewne albo wręcz przeciwnie – zbyt odważne i dynamiczne. Dlatego powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo właśnie poprzez dobór odpowiedniego obuwia. Dobrze, jeśli będzie dodatkowo wzmocnione na palcach i pięcie, a cholewka będzie miękko, ale stabilnie otulać kostkę. Takie umocnienia pozwolą ustrzec malucha przed kontuzjami, ale też wzmocnią jego poczucie komfortu.

A propos komfortu

Stopa dziecka niewyobrażalnie szybko rośnie i może kusić nas, by kupić buty za duże lub by wybrać się na wyprawę w tych, które lekko cisną palce. To najgorsze co możemy zrobić! O ile do lekko za dużych butów możemy wsadzić grubszą skarpetkę i mocniej zasznurować, o tyle te w za małym rozmiarze sprawią, że narzekaniom nie będzie końca. Starajmy się więc nadążać za rozmiarem buta dziecka, a za małych modeli po prostu pozbywać się przez sprzedaż internetową! Wkładka musi być idealnie dopasowana do małej stópki, by możliwe było przejście całego szlaku.

Wybierasz się na rodzinną wycieczkę w góry? Buty trekkingowe dla dziecka powinny być twoim priorytetem! Tylko absolutny komfort sprawi, że maluch pokocha ten sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *