Jak wybrać buty trekkingowe?

wędrowcy

Oferta butów trekkingowych rozrasta się w zastraszającym tempie. Produkują je już nie tylko firmy, które się w tym specjalizują, ale też marki sportowe, które swoje modele butów z wyższą cholewką zaczynają nazywać trekkami. Nie zawsze jednak jest to prawda. Jak więc wybrać buty trekkingowe?

buty trekkingowe timberland splitrock hiker
źródło sklep.sizeer.com

Zależnie od przeznaczenia

Fakt przedstawiony powyżej ma wiele przyczyn, jednak jedną z najistotniejszych jest to, że buty trekkingowe coraz częściej wkradają się do street wearu. Modele outdoorowe takich marek, jak Timberland czy Feewear są na tyle efektowne, że nosimy je już nie tylko w góry (zgodnie z przeznaczeniem), ale również na miejskie wędrówki. Oczywistym jest, że oba te środowiska mają zupełnie odmienne wymagania co do doboru butów. Jeśli używasz butów z trekkingową podeszwą do chodzenia po mieście, z powodzeniem możesz zainwestować w modele od firm, które stworzyły je nawet po raz pierwszy. Te buty trekkingowe w sportowym stylu mają z reguły mniejszy bieżnik na podeszwie, a ich design stoi na pierwszym miejscu w procesie produkcji. Nie ma co ukrywać, że są po prostu bardzo przyjemne dla oka! Jeśli jednak poszukujesz butów trekkingowych do bardziej wymagającego podłoża i warunków atmosferycznych, wybór będzie o wiele trudniejszy.

buty trekkingowe timberland euro sprint hiker
źródło sklep.sizeer.com

Słowa, słowa, słowa…

Po pierwsze pamiętajmy o tym, że nie wszystko, co ma w nazwie „buty trekkingowe” w rzeczywistości nimi jest. Te dwa słowa coraz częściej są nadużywane przez marki i utożsamiane z innym rodzajem butów – butami outdoorowymi. Co więcej – również w sklepach internetowych bardzo często te dwa odmienne typy obuwia znajdziesz w tej samej zakładce. Może to być bardzo mylące dla kogoś, kto po raz pierwszy kupuje buty na wyprawę górską. Jak wspominaliśmy – buty outdoorowe (przeznaczone do użytku na zewnątrz) są utrzymane w miejsko-górskiej stylistyce, nie zawsze jednak posiadają potrzebne przy chodzeniu po górach cechy, takie jak dobre dopasowanie do stopy, wzmocnione sznurowanie czy bardzo przyczepna podeszwa.

Patrz na zdjęcie

Pewnie zastanawiasz się teraz, jak wybrać buty trekkingowe, skoro nazwa może nas mylić. Jeśli kupujesz przez Internet, to kluczowe w wyborze jest dokładne obejrzenie zdjęcia. Marki z reguły udostępniają ujęcia od każdej strony. Nie bez znaczenia jest też opis, który umieszcza się przy danym modelu – z jakich materiałów został wykonany, jakich technologii użyto, by go udoskonalić, czy zapewnia amortyzację, czy podeszwa jest wystarczająco przyczepna i czy cholewka nie będzie obcierać. Odpowiedź na tych kilka istotnych pytań może być bardzo pomocna przy dokonaniu zakupu.

Marka ma znaczenie

Wybór butów trekkingowych to chyba jedna z nielicznych chwil zakupowych, przy których każdy bez krępacji powie, że marka ma ogromne znaczenie. Trzeba się zastanowić, czy chcemy zainwestować w produkt firmy, która od lat specjalizuje się w produkcji butów właśnie tego, konkretnego typu, czy też przeznaczymy pieniądze na model marki, która stworzyła go jako uzupełnienie swojej ogromnej kolekcji butów sportowych. Doświadczenie i dobra opinia brandu działa na korzyść!

buty trekkingowe timberland nellie chukka
źródło sklep.sizeer.com

To samo pytanie zadają sobie co roku setki ludzi: jak wybrać buty trekkingowe, ale takie, które posłużą nam przez wiele wypraw, zapewniając bezpieczeństwo i komfort noszenia. Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że twój trekking stanie się czystą przyjemnością, w której buty zaczną pomagać, a nie przeszkadzać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *