skarpetki

Jak wybrać skarpety do trekkingu?

Podobnie jak buty, skarpetki które wybierzesz na wędrówkę po górach odegrają kluczową rolę w komforcie podczas pieszej eskapady. Zobacz, jak dobrze wybrać.

Główną rolą skarpetek jest oddzielenie stopy od powierzchni buta, izolacja od zimna, pochłanianie potu oraz amortyzacja podczas ruchu. Żeby wędrówka była przyjemnością skarpetki muszą być dopasowane do obuwia.

Ile skarpetek założyć?

Z tą wątpliwością spotykamy się bardzo często – jedna, dwie, a może więcej? Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszyscy, zwolennicy pojedynczej osłony uważają, że wpływa to na zmniejszenie wagi bagażu i pozwala na lepsze czucie stopy.  Dwie warstwy skuteczniej chronią przed powstawaniem odcisków. Cieńszą skarpetę można szybko wyprać, dzięki czemu stopy są  dłużej świeże.

Bez względu na wybrany wariant trzeba przestrzegać reguły – bawełnę omijaj szerokim łukiem. Powód jest prosty szybko wchłania pot, powoduje odparzenia i odciski. Dobra skarpetka powinna zebrać pot, który następnie odprowadzi na zewnątrz. Takie warunki spełniają dobrze wykonane materiały syntetyczne oraz wełna pochodzenia naturalnego. Jej możliwości termiczne i odprowadzania wilgoci nie mają konkurencji. Po wieloletnich doświadczeniach w wędrówkach górskich, wełna zyskała sobie tytuł najbardziej wartościowego budulca skarpety. Jest ona naturalnym izolatorem dzięki milionom porów zawartych w jej włóknach. Wełna to miękka amortyzacja kroków , która doskonale odprowadza pot ze skóry, zimą grzeje, latem chłodzi. Jest elastyczna i z łatwością wraca do pierwotnych kształtów. Co najważniejsze ma właściwości antybakteryjne. W rezultacie, redukuje ilość wydzielanego zapachu po całodniowym marszu. Dodatek odpowiednich syntetyków zapewnia skarpetom odpowiednią trwałość i zapobiega powstawaniu dziur, czego nie można powiedzieć o bawełnie.

Najnowsze skarpetki przeznaczone do wędrówek górskich podzielone są na obszary. Różnią się gęstością i grubością materiału. Zazwyczaj mięsista struktura umiejscowiona jest w miejscach, gdzie stopa uderza o ziemię, pod i tuż za palcami oraz na piętach. Ściągacz, znajdujący się w górnych partiach skarpety, co zapobiega jej opadaniu.

Wybierając skarpety w góry koniecznie zwróć uwagę na szwy – muszą być płaskie. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu obtarć. Dotyczy to głównie tego umiejscowionego na przodzie stopy.

Skarpetki w góry

Podobnie, jak nie ma butów na każdą okazję jest ze skarpetkami. Ich przeznaczenie jest bardzo różnorodne. Jakie skarpety wybrać do wybranych aktywności?

Biegi po terenach nizinnych i górskich

W tym przypadku najlepiej poradzą sobie cienkie skarpetki wykonane z tkanin syntetycznych. Skarpetki do biegania raczej nie muszą zapewniać ciepła, większą wagę ma szybkie odprowadzanie potu i cyrkulacja ciepłoty, która podczas treningu jest nadmierna.

Wędrówki latem

Gdy na trasie upał wybieramy niskie buty podejściowe, ale gdy nie mamy pewności odnośnie terenu i pogody decydujemy się na model za kostkę. Tutaj korzystne będą skarpetki o tej samej wysokości lub trochę wyższe. Dzięki temu zapobiegniemy odparzeniom i niepotrzebnym obtarciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *