Jakie buty trailowe wybrać?

ludzie idący po górach

Nie od dziś wiadomo, że bieganie trailowe wymaga nie tylko specjalnego przygotowania, ale też właściwie dobranego obuwia. Zaniedbując te dwie kwestie, narażamy się na odniesienie poważnych kontuzji oraz dyskomfort w trakcie uprawiania sportu. Jakie buty trailowe wybrać? I czy w ogóle warto w nie inwestować?

Jakie buty trailowe wybrać?

Praktycznie przy każdym typie aktywności fizycznej możemy dziś postawić parę przeznaczonych do jej uprawiania butów. Mamy specjalistyczne obuwie do zumby, do crossfitu oraz biegania. Jednak w tej ostatniej kwestii znaczenie ma nie tylko fakt, że biegamy, ale także – jak i gdzie. Buty do biegania z reguły dopasowujemy do typu nawierzchni, po którym zazwyczaj stąpamy. W przypadku biegów miejskich najlepiej sprawdzają się buty ze świetną amortyzacją, podobnie zresztą jak na bieżni. A co jeśli chodzi o buty do biegania trailowego? Trudny teren to oczywisty wymóg

  • buty powinny sprostać naprawdę dużym wyzwaniom!

Kiedy więc zainwestować w obuwie trailowe?

  • gdy uprawiasz bieganie terenowe – w lesie, w górach i innych okolicznościach przyrody, które charakteryzują się wyboistą nawierzchnią,
  • gdy uprawiasz bieganie (również szosowe) zimą w trudnych warunkach nawierzchniowych, na przykład na śniegu.

W tych dwóch konkretnych przypadkach buty trailowe pomogą ci zadbać o komfort biegu oraz bezpieczeństwo. Jednak przy każdym innym rodzaju biegu, na przykład na suchym asfalcie, mogą okazać się po prostu niewygodne!

Trudny teren = buty do zadań specjalnych

Jeśli należysz do grupy biegaczy terenowych, to przed decyzją dotyczącą wyboru odpowiednich butów trailowych staniesz bardzo szybko. Umówmy się – tej dyscypliny sportowej nie da się uprawiać w trampkach czy zwykłych biegówkach. Dlatego z pewnością przyda ci się pomoc przy dokonaniu wyboru obuwia trailowego. Jak znaleźć najlepsze modele?

  • sprawdzaj bieżnik na podeszwie! Podstawową i najważniejszą cechą dobrych butów trailowych jest ich przyczepność. To dlatego budowę obuwia trailowego wyróżnia charakterystyczny system wypustek i rowków w podeszwie. Wybieraj takie propozycje butów trailowych, których spód przypomina nieco opony zimowe lub korki piłkarskie.
  • rodzaje butów trailowych są różne. Zupełnie innego typu bieżnika będzie potrzebować osoba biegająca w terenach błotnistych, podmokłych i grząskich, a innego ta, która uprawia biegi terenowe w skalistych, twardych nawierzchniach. W pierwszym przypadku stawiaj na modele o stosunkowo miękkiej podeszwie z dużą ilością bardzo mocno wystających klocków. Takie buty trailowe nie pozwolą ci ugrzęznąć w terenie. Jeśli chodzi natomiast o biegi na podłożach skalistych, górskich, to warto postawić na spód nieco sztywniejszy, z płytszymi wypustkami.
  • marka ma znaczenie? Oczywiście! Jeśli zastanawiasz się, jakie buty trailowe wybrać dla siebie, to rozważ propozycje brandów oferujących najwyższą jakość i technologiczne zaawansowanie produktów. Swoje buty trailowe projektuje wiele marek sportowych, na przykład New Balance czy Reebok. Rozważ ich zakup szczególnie, jeśli chcesz biegać w nich na asfalcie pokrytym śniegiem. Jeśli jednak startujesz w biegach górskich czy na podmokłych terenach leśnych, to zdecydowanie warto postawić na specjalistyczne obuwie trailowe takich firm, jak Salomon, The North Face czy Columbia.

Dobre buty trailowe pozwolą ci pokonywać granice własnych możliwości, dlatego dokładnie sprawdzaj ich specyfikacje i dobieraj modele do typu nawierzchni, po której zamierzasz biec. Stawiaj zawsze na jakość wykonania oraz naprawdę solidne bieżniki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *