W Pogoni Za Jakością, Czyli Historia Marki Salomon

Buty Salomon

Obecnie na rynku niektóre firmy skupiają się najbardziej na tym, by ich oferta była jak największa. Są jednak przedsiębiorstwa, które od dekad kładą nacisk na początkowe założenia i tradycje. Salomon jest jedną z firm cieszących się niebywałą popularnością wśród milionów klientów ze względu na wysoką jakość oferowanych produktów. Francuski brand powstał z pasji i jest on zarządzany przez ludzi z pasją. Salomon to przyciągający kawałek historii, pełnej innowacyjnych rozwiązań i ciekawych pomysłów. Dziś przyjrzymy się, jak powstała ta marka i w jaki sposób zyskała rozpoznawalność w różnych zakątkach świata.

Firma, która powstała z miłości do narciarstwa

Założyciel firmy Salomon oraz jego rodzina uwielbiali narciarstwo, dlatego bez wątpliwości można stwierdzić, że genezą powstania tego przedsiębiorstwa była miłość do jednego z najpopularniejszych sportów zimowych. Francois utworzył firmę w najlepszym miejscu, jakie tylko można byłoby sobie wymarzyć na tego typu działalność handlową. Miejscowość Annecy uważana jest obecnie za kolebkę światowego alpinizmu. Syn Francoisa, George, ukończył studia inżynierskie, a zdobytą tam wiedzę wykorzystał do stworzenia w 1952 roku maszyny umożlwiającej łatwiejszą produkcję krawędzi nart. Do tej pory tego typu elementy produkowano ręcznie. George przyspieszył procesy produkcyjne i sprawił, że firma mogła zwiększyć produkcję oraz usprawnić swoje funkcjonowanie, co ostatecznie wpłynęło na jej dynamiczny rozwój i zwiększenie wyników sprzedażowych. To właśnie to wydarzenie spowodowało, że Salomon działało już nie tylko lokalnie, ale na skalę międzynarodową.

Salomon w każdym zakątku świata

Marzenia Francoisa i George’a urzeczywistniły się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Produkty Salomon stały się dostępne nie tylko we Francji, ale można było je już kupić na całym świecie. Przedstawiciele firmy zawitali na największych targach międzynarodowych. W 1955 roku Salomon wynalazł wiązanie, które w ofercie pojawiło się jako produkt o nazwie Skade. Wiązaniem tym zastąpiono dotychczas stosowane rozwiązania. Warto zaznaczyć, że sam produkt odznaczał się nadzwyczajną innowacyjnością jak na tamte czasy. George pracował nad udoskonalaniem swoich projektów, dzięki czemu z czasem oferowane produkty zyskiwały na jakości. W 1966 roku z wiązań marki Salomon skorzystali zawodnicy konkurujący ze sobą na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Rekordowa sprzedaż

Na przełomie lat 60. i 70. na mapie świata pojawiły się nowe oddziały Salomon. Marka zawitała do Niemiec, Włoch, Austrii oraz Stanów Zjednoczonych. Ponadto w Annecy świętowano otwarcie drugiego sklepu. W 1972 roku Salomon słynął już jaki lider w produkcji wiązań do nart, których sprzedaż wynosiła ponad milion par rocznie. George poszedł za ciosem i rozszerzył ofertę firmy. W portfolio Salomon zadebiutowały buty narciarskie, które cieszyły się taką samą popularnością jak wiązania. W projektowaniu butów narciarskich Salomon brali udział utalentowani projektanci – Roger Tallon i Roger Pitiot.

Coraz większa oferta

Prawdziwa rewolucja w asortymencie Salomon nastąpiła jednak w latach 90., kiedy to ofertę poszerzono o obuwie trekkingowe oraz sprzęt dla fanów górskich wypraw i wędrówek po lesie. To nie wszystko. W końcu Salomon postanowił zająć się produkcją nart. Pierwszy model nazwano S9000. Jak wszystkie produkty francuskiej marki, narty Salomon były innowacyjne i spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród szeregu klientów. W 1997 roku Salomon zostało kupione przez markę adidas, wobec czego narciarski brand dołączył do portfela Adidas Group.

Źródło zdjęć: https://www.dickssportinggoods.com/p/salomon-mens-eskape-gore-tex-hiking-shoes-15salmskpgtxblcksfbo/15salmskpgtxblcksfbo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *