Szykujesz się do swojego pierwszego wyjazdu w góry? A może trekking przez doliny oraz szczyty w pięknych okolicznościach przyrody to Twoja pasja już od dłuższego czasu i z tego też względu Twoja wyjazdowa garderoba potrzebuje lekkiego odświeżenia? W obu przypadkach na pewno przydadzą Ci się wskazówki z dzisiejszego wpisu.
Tym razem postanowiliśmy bowiem wziąć na tapetę kwestię akcesoriów, a konkretniej skarpetek do butów trekkingowych, które w rzeczywistości mają ogromny wpływ na przyjemność płynącą z pokonywania kolejnych tras na własnych nogach.
Jak wybrać odpowiednie skarpety w góry i które skarpety do butów trekkingowych kompletnie się nie nadają? Wszystkie, najcenniejsze informacje przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej.
Zacznijmy od tego dlaczego dobór właściwych skarpetek trekkingowych jest tak ważny. Fakt ten jest oczywiście związany z tym, że pełnią one funkcję ochronną, a także izolacyjną, bowiem oddzielają stopy od wewnętrznej części butów i efektywnie pochłaniają pot powstający na skutek wysiłku następnie transportując go na zewnątrz. Skarpety trekkingowe są również odpowiedzialne za izolację od zimna oraz amortyzację stawianych kroków, która przekłada się na późniejszy komfort i motywację do kontynuowania górskich wędrówek. Ponadto, skarpetki powinny także dobrze współpracować z nowoczesnymi tkaninami oraz membranami wykorzystywanymi obecnie przez producentów obuwia trekkingowego, dlatego też nie mogą one być byle jakie.
Skarpety do butów trekkingowych – jakie materiały sprawdzą się najlepiej?
Jeśli faktycznie chcesz zapewnić sobie optymalną ochronę przed ewentualnymi, bolesnymi podrażnieniami oraz bąblami, do powstania których wbrew pozorom przyczyniają się również niewłaściwe skarpetki, to wybierając się w góry powinieneś zapomnieć o projektach wykonanych z bawełny. Owszem są one miękkie i otulają stopy komfortem, jednak bawełniane skarpetki bardzo szybko chłoną wilgoć, co w sezonie letnim może skutecznie zmniejszyć komfort i przyczynić się do powstania nieświeżego zapachu, a z kolei zimą doprowadzić nawet do wychłodzenia.
Doskonale sprawdzają się za to skarpetki do butów trekkingowych wykonane z:
- wełny;
- włókien syntetycznych;
- bambusa;
- włókien mieszanych;
Skarpety trekkingowe damskie z wełny
Jeśli wełniane skarpetki kojarzą Ci się przede wszystkim z chłodnymi, zimowymi wieczorami, to z pewnością zaskoczy Cię fakt, że w świecie outdooru materiał ten znakomicie sprawdza się również… latem. Tak, to prawda! Skarpety w góry wykonane np. z wełny merino są cenione zarówno przez doświadczonych piechurów, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z trekkingiem, które poszukują rozwiązania łączącego w sobie komfort, trwałość oraz funkcjonalność.
Wełniane skarpety trekkingowe męskie oraz damskie są zakupem na lata, a na liście ich zalet możemy wyróżnić m.in. fakt, że znakomicie regulują termikę, są delikatne dla skóry, efektywnie odprowadzają wilgoć, a także odznaczają się naturalnymi właściwościami bakteriostatycznymi, dzięki czemu skarpetki zachowują świeżość przez dłuższy czas.
Skarpety trekkingowe męskie z włókien syntetycznych
Kolejną pozycją na liście polecanych skarpetek do butów trekkingowych są projekty wykonane z włókien syntetycznych. Jeżeli na sam dźwięk tych słów patrzysz z lekkim niedowierzaniem, to musimy wyjaśnić pewną kwestię, a mianowicie to, że bynajmniej nie mamy tutaj na myśli skarpet wykonanych w całości z taniego poliestru, a raczej jego znacznie bardziej zaawansowanego następcy w postaci włókien Coolmax. Jak sama nazwa wskazuje te syntetyczne włókna zapewniają stopom w pełni suche i higieniczne warunki przez cały czas trwania intensywnego wysiłku fizycznego, a także chronią skórę przed przegrzaniem się.
Godnymi uwagi projektami są także skarpety z ”wyposażone” w antybakteryjny system w stylu Stop-Bacteria, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie przykrych, drażniących zapachów.
Mieszane i bambusowe wysokie skarpety w góry
Równie dobrze sprawdzają się skarpetki bambusowe wykonane z wiskozy, które mogą być znakomitą alternatywą dla osób poszukujących bardziej ekonomicznego rozwiązania niżeli skarpety trekkingowe z wełny merino. W zależności od zastosowanej technologii oraz wybranych rodzajów mieszanek włókien mogą być one dedykowane do użytkowania w różnych warunkach i tak oto w ofertach znanych producentów znaleźć możesz m.in. skarpetki z włókien mieszanych, takich jak np. nylon, bawełna oraz wełna merynosa.
Sam skład to jeszcze nie wszystko
Jasne, materiały zastosowane do produkcji skarpetek odgrywają bardzo ważną rolę, jednak poszukując modelu, który dobrze sprawdzi się podczas trekkingu warto także pamiętać o tym, że dobre skarpetki powinny:
- mieć płaskie, niepodrażniające skóry szwy;
- być wyposażone w nieuciskające ściągacze, które utrzymują skarpety na miejscu, ale jednocześnie nie blokują przepływu krwi;
- być zaprojektowane tak aby poszczególne części odznaczały się zróżnicowaną grubością materiału – skarpetki powinny być grubsze od spodu i cieńsze w górnym fragmencie;
- zostać optymalnie dopasowane do rozmiaru stopy i przylegać do pięt oraz palców, gdyż w przeciwnym przypadku masz niemal 100% gwarancję, że ból oraz pęcherze będą towarzyszyć Ci przez cały wyjazd;