Uwielbiasz aktywność na świeżym powietrzu – wędrówki po górskich szlakach, wyjazdy na żagle, czy też wypady rowerowe za miasto, ale doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że przy bezpośrednim kontakcie z nieraz dość kapryśną naturą warto przygotować się na wszelkie ewentualności, takie jak choćby raptowna zmiana pogody? W każdym z wymienionych przypadków, a także w wielu innych sytuacjach niezastąpionym rozwiązaniem okazuje się odzież wodoodporna oraz obuwie o takich samych właściwościach, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych membran mogą pochwalić się imponującą funkcjonalnością.
Woodoporne buty kojarzą Ci się tylko i wyłącznie z prawdopodobnie najsłynniejszą membraną na świecie, czyli GORE-TEX? Nic dziwnego, jest to bowiem jedna z najczęściej stosowanych technologii przez uznanych producentów odzieży oraz obuwia outdoorowego, jednak wbrew pozorom nie jest to jedyny rodzaj membrany z jakim możesz się spotkać. Jakie jeszcze inne zaawansowane technologicznie, syntetyczne materiały wykorzystywane są do produkcji chociażby kurtek z membraną? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Czym jest membrana?
Zanim przejdziemy do scharakteryzowania poszczególnych materiałów, poświęćmy chwilę na przyjrzenie się temu czym w ogóle jest membrana. Mianem tym określa się sprężyste i zaskakująco cienkie powłoki powstające na skutek przerobu materiału syntetycznego w zaawansowanej technologii. Dzięki swoim specyficznym właściwościom nie tylko tworzą barierę ochronną zabezpieczającą przed działaniem wody oraz wilgoci, ale również odprowadzają parę wodną (pot). Choć szczegółowy skład membran, a więc zawartość poszczególnych materiałów polimerowych różni się u każdego producenta, to wszystkie je łączy fakt, że są lekkie, a więc ich stosowanie nie przekłada się na drastyczne zwiększenie wagi odzieży wodoodpornej oraz butów wodoodpornych, co mogłoby się przełożyć na zmniejszenie komfortu ich użytkowania.
Dwa najbardziej popularne rodzaje membran
GORE-TEX
GORE-TEX to przykład tzw. membrany mikroporowej, a więc materiału w strukturze którego występują niewielkich rozmiarów otwory przepuszczające parę wodną oraz ograniczające przenikanie do środka wody o średnicy 20 000 razy mniejszej od kropli deszczu oraz 700 razy większej od cząsteczki pary wodnej. Pozyskiwana jest ona poprzez obróbkę chemiczną sproszkowanego politetrafluoroetylenu, a w połączeniu z materiałem wierzchnim odzieży bądź obuwia jest w stanie stworzyć skuteczną zaporę przeciwwodną. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta, kurtka z membraną GORE-TEX (a także każdy inny element garderoby pokryty tym materiałem) może się również pochwalić wiatroszczelnością, dzięki czemu nawet podczas największych wiatrów oraz sztormów możesz czuć się komfortowo, a także dobrą oddychalnością. W efekcie czego GORE-TEX jest z powodzeniem stosowany zarówno do produkcji wodoodpornej odzieży, jak i butów trekkingowych.
Texapore
To membrana opracowana przez brand Jack Wolfskin, a więc cenionego producenta ubrań, jak i obuwia outdoorowego odznaczających się nie tylko wysoką jakością wykonania i komfortem użytkowania, ale również zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Określany mianem „materiału na każdą pogodę” Texapore zaliczany jest do grona materiałów hardshellowych i nie jest to nic innego, jak bardzo cienka powłoka na bazie poliuretanu zespolona z materiałem zewnętrznym oraz podszewką. Podobnie jak GORE-TEX składa się on z mikroporów o lejkowatej budowie, jednak w tym przypadku możemy mówić o trzech rodzajach laminatów, które mają bezpośredni wpływ na właściwości jakimi będzie odznaczać się kurtka z membraną.
Mowa tutaj o laminatach:
- dwuwarstwowych 2L – połączenie materiału zewnętrznego, membrany i luźnej podszewki, który najlepiej sprawdza się na co dzień.
- dwu i pół warstwowych 2,5L – zestawienie membrany oraz cienkiej powłoki (bez podszewki) będące doskonałym rozwiązaniem zarówno na deszczowe, jak i cieplejsze dni, a także podczas aktywności fizycznej.
- trzywarstwowych 3L – trwałe połączenie materiału zewnętrznego, membrany i podszewki, które gwarantuje wytrzymałość, niską wagę oraz kompaktowość. Trzywarstwowe laminaty są nieco bardziej sztywne od pozostałych, ale jednocześnie wykazują się znacznie lepszą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Z tego też względu kurtki z membraną Texapore 3L najlepiej sprawdzają się w wymagających warunkach atmosferycznych oraz ciężkich terenach, gdzie to natura dyktuje warunki.
W ramach membrany Texapore możemy wymienić dwa rodzaje: klasyczny (Texapore) oraz Texapore Air. Ten drugi poza ochroną przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi umożliwia również zachowanie optymalnego komfortu termicznego, a dzieje się to za sprawą stałego obiegu powietrza przez materiał. Odzież dynamiczne reaguje na aktywność fizyczną podejmowaną przez użytkownika i zachowuje się niczym druga skóra gwarantując mu maksimum komfortu.