Jak się ubrać na wędrówkę po górach?

Kompletowanie ubrania w góry dla amatora wycieczek może być nie lada wyzwaniem, szczególnie, jeśli w podróż zabieramy dzieci.

Kilka podstawowych zasad, które mówią o tym, co ze sobą zabrać i przede wszystkim, jakie buty górskie będą dla nas najlepsze, powinny pomóc, by spędzić czas aktywnie, ale bezpiecznie!

O zaletach chodzenia po górach

buty górskie timberland gt scramble
źródło sklep.sizeer.com

Górskie wędrówki to jedna z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu. Możesz nie lubić biegać, męczyć się w murach siłowni czy nie przepadać za pływaniem, ale świeże powietrze, kojąca zieleń i oszałamiające widoki to wystarczające powody, by choć raz do roku wybrać się na wycieczkę na południe kraju. Możesz spacerować z rodziną, znajomymi, cieszyć się wspólnie spędzonym czasem na tyle, że zapomnisz o tym, że jesteś w trakcie, bądź co bądź, solidnego treningu, który uaktywnia wszystkie partie mięśni w twoim ciele i pomaga spalać kalorię. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że na szczycie, który zdobędziesz, poza pięknym widokiem czeka satysfakcja z pokonanych pod górkę kilometrów. Taki wysiłek działa oczyszczająco na umysł i ciało. Nic więc dziwnego, że taką formę wypoczynku wybiera coraz większa liczba osób, zamieniając tym samym kierunek podróży wakacyjnych – znad morza w Bieszczady, Sudety lub Karpaty. Nie ma co ukrywać, że te rejony są niezwykle malownicze i sprzyjają ładowaniu akumulatorów na cały rok nawet jeśli narzucimy sobie szybkie tempo wędrówki, by faktycznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

czapka new era
źródło sklep.sizeer.com

Bezpieczeństwo w górach

Obok zalet takiej formy spędzania wolnego czasu zawsze pojawiają się zagrożenia. Nie zapominajmy o tym, że góry to teren niebezpieczny, w którym warunki pogodowe zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na każdą ewentualność i solidnie wyposażyć się przed wyjazdem w niezbędne gadżety oraz dobrze dopasowaną odzież. U podstaw wyposażenia stoją oczywiście porządne buty górskie. Powinny być wykonane z dbałością o jakość materiału oraz wytrzymałość. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego rozmiaru, który pozwoli na włożenie do buta ciepłej, miękkiej skarpety i nie będzie uwierał. W przeciwnym wypadku twoja wędrówka może skończyć się szybciej, niż planowano. Dobre buty górskie to takie z solidnym bieżnikiem na podeszwie oraz z cholewką sięgającą za kostkę. To właśnie one uchronią cię przed poślizgnięciem czy nieprzyjemną kontuzją.

buty turystyczne nike manoa
źródło sklep.sizeer.com

Co poza tym?

Oczywiście ubranie na cebulkę, o którym usłyszysz i przeczytasz w każdym tego typu poradniku. Jeśli to wyprawa w zimie, pamiętaj o bieliźnie termoaktywnej, która zabezpieczy ciało przed utratą ciepła. Konieczne są oczywiście ciepła bluza z polaru oraz kurtka z kapturem – najlepiej z wodoodpornego materiału. Dodatkowym wsparciem będzie pakowny i pojemny plecak, w którym pomieścisz zbędne warstwy ubrania, gdy okaże, że jest ci za ciepło, a także butelkę z wodą, kanapki czy czekoladę! Nie zapominajmy, że podczas takiego „spaceru” spalamy ogromną ilość kalorii, którą trzeba sukcesywnie uzupełniać na szlaku.

plecak górski
źródło sklep.sizeer.com

Ubranie w góry powinno być kompletowane z rozmysłem i rozsądkiem, niezależnie od tego, w jaką porę roku wybierasz się na wycieczkę. Nie musisz inwestować ogromnych pieniędzy w drogie firmy, ale zanim coś kupisz, przeczytaj składy materiałów i zastanów się czy poradzą sobie w trudnych, górskich warunkach atmosferycznych. Podstawą wyposażenia będą porządne buty górskie, dzięki którym na szlaku poczujesz się pewnie i bezpiecznie. Z takim ekwipunkiem możesz spokojnie ruszać w nieznane, by zdobywać kolejne kilometry i wysokie szczyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *